• Styczeń 2024

  ZEMSTA NIETOPERZA

  Johann Strauss II, reż. Giorgio Madia, kier. muz. Tadeusz Kozłowski

  05.01.2024 | 18:30

  06.01.2024 | 18:30

  07.01.2024 | 17:00

  26.01.2024 | 18:30

  27.01.2024 | 18:30

  28.01.2024 | 17:00

  Zemsta nietoperza nie jest operetką najlepszą. Jest ona w ł a ś n i e operetką, arcydziełem tego gatunku – tymi słowami Felix Weingartner, austriacki dyrygent, kompozytor i pianista z przełomu XIX i XX wieku oraz wielki znawca operetki, określił dzieło Johanna Straussa II. Jeśli dodać do tych słów autorytet Gustava Mahlera, który osobiście dyrygował Zemstą nietoperza, dając tym samym nieśmiertelny wzór dla wszystkich przyszłych jej interpretacji, trudno o lepsze rekomendacje.

  Inscenizacja Teatru Wielkiego w Łodzi ma jeszcze co najmniej dwa dodatkowe atuty: mistrza Juliana Tuwima, autora polskiego przekładu libretta oraz realizatora produkcji Giorgia Madię – światowej renomy artystę, autora znakomitych scenicznych wizji, jak choćby w Opowieściach Hoffmanna czy w doskonale znanym łódzkiej publiczności, skrzącym dowcipem Kopciuszku.

  Sam Johann Strauss, mistrz walca wiedeńskiego, pokazał w Zemście nietoperza swoje wielkie poczucie humoru, instrumentacyjny dowcip i muzyczną charakterystykę postaci – bohaterów, którzy w tej arcyzabawnej, ale wcale nie nonsensownej układance zdarzeń i charakterów, dwoją się i troją, by wprowadzić widza w jak najlepszy nastrój. Jest wreszcie to „cudowne dziecko” Straussa barwną listą przebojów, z których każdy jest muzyczną i wokalną perełką, okazją dla wirtuozowskich popisów dla wykonawców.

  A jeśli za mistrzowskie dzieło biorą się mistrzowie, w tym znany z maestrii dyrygenckiej i poczucia humoru Tadeusz Kozłowski, to wyjście jest jedno: koniecznie trzeba być świadkiem tego wydarzenia!

  NIEDZIELNE PORANKI: HAKUNA MATATA

  07.01.2024 | 12:00

  Hakuna Matata, jak cudownie to brzmi; Hakuna matata, to nie byle bzik!

  Już się nie martw, aż do końca twych dni! Naucz się dwóch radosnych słów – HAKUNA MATATA!

  Słynny przebój z równie słynnego filmu nie tylko dla dzieci – Król lew jest mottem przewodnim kolejnego poranka muzycznego nie bez powodu. Nie martw się lub jak kto woli Bez obaw – jest najlepszą zachętą do skorzystania z muzyczno-wokalnego (niedzielnego!) relaksu w towarzystwie światowych hitów ze znanych filmów dla dzieci i nie tylko. Będzie zabawnie i dowcipnie, chwilami lekko moralizująco, a na pewno rozrywkowo i odstresowująco – jak na niedzielny poranek przystało!

  Nasz teatralny zespół Kameralni w składzie: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Michał Jan Barański, Jan Szurgot, Bartosz Szulc z Marcinem Wernerem przy fortepianie – z pewnością dostarczy Państwu moc wrażeń artystycznych, bo to, że utwory dedykowane są dzieciom wcale nie oznacza, że i nieco starsze pokolenie nie znajdzie w nich czegoś dla siebie, wspominając tym samym piękne chwile z własnego życia. Czy na przebojach filmowych się zakończy, przekonają się Państwo sami, bo nasi Kameralni mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych i to w interpretacjach, które często odbiegają od utartych schematów. Zapraszamy, bo udany poranek zwłaszcza niedzielny, to dobry początek dnia. Przekonajmy się wspólnie…

  KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

  Chor. Witold Borkowski, kompozytor: Bogdan Pawłowski

  12.01.2024 | 11:00

  13.01.2024 | 18:00

  13.01.2024 | 11:00

  14.01.2024 | 11:00

  Balet w dwóch aktach

  Królewna Śnieżka z muzyką Bogdana Pawłowskiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi pojawiła się w 1970 roku i choć od razu zyskała ogromny aplauz publiczności, nikt nie przypuszczał, że pobije wszelkie rekordy i pozostanie na scenie przez prawie pół wieku! Do tej pory miała już około 40 premier na czterech kontynentach i przyniosła autorowi ogromną popularność oraz niesłabnącą sympatię młodych widzów. Kolejne pokolenia Śnieżek, Królewiczów i krasnoludków z niezmiennym powodzeniem zbliżają do teatru, bawią i uczą kolejne pokolenia miłośników sztuki tańca. Wielka to zasługa melodyjnej i rytmicznej muzyki, iskrzącej humorem i dowcipem, malowniczej inscenizacji oraz ujmującej choreografii stworzonej przez słynnego polskiego tancerza i choreografa Witolda Borkowskiego.

  Bajka, która dostarcza dzieciom niezapomnianych emocji oparta jest na jednej z najbardziej znanych i najpiękniejszych baśni braci Grimm. Opowiada o losach dobrej i pięknej, lecz znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki. Królewna Śnieżka spotyka na swojej drodze siedmiu krasnoludków, w których każdy widz może znaleźć cechy samego siebie. Mimo, że Śnieżka zjada zatrute jabłko, wszystko dobrze się kończy. Baletowa bajka od pokoleń dla wszystkich pokoleń.

  W KRAINIE BARONA CYGAŃSKIEGO / SZALONE SKRZYPCE I MUZYKA ŚWIATA

  Koncert

  14.01.2024 | 19:00

  SZALONE SKRZYPCE i nie tylko!

  Przed nami – światowe hity muzyki klasycznej, filmowej oraz world music, złamanej wirtuozowskimi improwizacjami artystów Roby LAKATOS Banda. Muzycy zespołu, to wybitni i charyzmatyczni wirtuozi, balansujący na krawędzi klasyki, jazzu, muzyki świata i otwartej, często zaskakującej słuchaczy improwizacji. Koncert, który artyści nam proponują to swoiste zaproszenie w magiczną podróż do nostalgicznego nastroju węgierskiej puszty (poprzecinanej gorącą i namiętną wirtuozerią skrzypiec) oraz w frapujący świat orientu, muzyki filmowej różnego gatunku i otwartej na jej tematy improwizacji.

  Gościem specjalnym koncertu będzie Roby Lakatos – postać, która nie poddaje się jakimkolwiek klasyfikacjom – w tej samej chwili jest szalonym cygańskim skrzypkiem, uduchowionym klezmerem i perfekcyjnie doskonałym wirtuozem, a zaraz potem jazzmanem i mistrzem muzycznej improwizacji. Artysta koncertuje zarówno z formacją Klezmer Karma i śpiewaczką jidysz – Myriam Fuks, ale też z wielką Marthą Argerich czy klasycznymi zespołami – Franz Liszt Chamber Orchestra oraz Vieuxtemps Quartet.

  Artyście towarzyszyć będą: Anna Wandtke (polska skrzypaczka), Jenő Lisztes (węgierski cymbalista), Kalman Cseki (czeski pianista), Paweł Zagańczyk (polski akordeonista) oraz Sebastian Wypych (polski kontrabasista).

  A w repertuarze? Muzyka świata: od tej zwanej poważną, poprzez przeboje operetki, musicalu i opery, po rozrywkową i jazzową w najlepszych – choć często zaskakujących interpretacjach!

  Szalone skrzypce!? Dlaczego nie! Zapraszamy.

  NOC W WENECJI

  Johann Strauss, kier. muz. Wojciech Rodek, reż. Artur Hofman

  19.01.2024 | 18:30

  20.01.2024 | 18:30

  21.01.2024 | 17:00

  Operetka w trzech aktach. Spektakl w języku polskim z polskimi napisami.

  Trudno w operetce doszukiwać się sensu, logiki czy racjonalizmu, nie o to wszak w niej chodzi. Nie inaczej jest w NOC W WENECJI; zawiłości libretta stwarzają nieprawdopodobne i zaskakujące sytuacje, a wraz z często irracjonalnymi reakcjami bohaterów przynoszą humor i zabawę. Ta klasyczna operetka wiedeńskiego kompozytora tworzy wraz z ZEMSTĄ NIETOPERZA i BARONEM CYGAŃSKIM mistrzowską triadę gatunku. Znaleźć w niej można wszystko to, co najprzyjemniejsze dla oka, ucha i ducha. Dla wiedeńskiego króla walca libretto i tym razem stało się jedynie pretekstem do stworzenia iskrzącej się dowcipem muzyki, efektownych arii i popisowych scen zbiorowych. A wszystko w niezwykłej scenerii weneckiego karnawału z jego tajemniczością, wymyślnymi maskami i kostiumami jak nie z tego świata.

  Nasza najnowsza realizacja tylko podkreśla wesoły charakter dzieła, a twórcy łódzkiej inscenizacji zdają się bawić możliwościami formy, nie unikając przy tym nawiązywania do klasycznych rozwiązań w interpretacji i budowania przestrzeni scenicznej tej fantastycznej operetki.

  OTWARTA LEKCJA BALETU

  20.01.2024 | 10:00

  Jeśli pasjonuje Was taniec, jesteście ciekawi, jak tancerze przygotowują się do przedstawień, zapraszamy do Teatru Wielkiego w Łodzi na dużą salę baletową. Będzie można podpatrzeć zmagania artystów z trudną i fascynującą sztuką tańca. Jak wygląda lekcja baletu, jakie ćwiczenia wykonują tancerze, uchylamy rąbka tajemnicy naszej teatralnej kuchni.


  NIEDZIELNE PORANKI: BEMOLEK POZNAJE MUZYKĘ

  21.01.2024 | 12:00

  Koncert z piosenkami dla dzieci autorstwa Cezarego Kurowskiego, z których każda opowiada o elemencie dzieła muzycznego w przystępny, zabawny i barwny sposób.

  Stworek o imieniu Bemolek trafił do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdyż dowiedział się, że jest to jedno z najwspanialszych miejsc, gdzie można zetknąć się z muzyką wykonywaną na żywo. Bemolek spotkał trzy artystki, które postanowiły mu pomóc i wytłumaczyć czym jest muzyka. W trakcie rozmów Bemolka z artystkami i dziećmi i poprzez wykonywane piosenki, przedstawiamy dzieciom świat muzyki, aby zrozumiały i łatwiej zapamiętały z czego on się składa i jak jest zbudowany.

  Opowiadania, poprzez dodatkową treść, łączą w logiczną całość każdy z utworów, od najprostszych zagadnień do swego rodzaju hymnu, który opowiada o partyturze – wielkiej księdze, w której zawarte są wszystkie wcześniej wymienione muzyczne zagadnienia. Koncert jest zachętą dla dzieci do nauki i poznawania muzyki. W koncercie wystąpią Patrycja Krzeszowska (sopran), Olga Maroszek (mezzosopran), Marta Macierzyńska (fortepian) i oczywiście Bemolek.

  A czy Wy wiecie co to jest i jak wygląda partytura? Jeśli nie to zapraszamy na spotkanie z Bemolkiem.

  BILETY

  on-line: https://tiny.pl/9rk4q

  Kasy Biletowe

  czynne od poniedziałku do piątku w godz.12:00 -19:00;

  w sobotę i niedzielę (gdy grane jest przedstawienie) w godz.15:00 – 19.00; tel.: 42 633 77 77, 42 647 21 21;

  Biuro Obsługi Widzów

  czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00; tel. 42 633 31 86, 42 647 21 22;

  e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl

  Kontakt dla mediów

  Anna Świderska

  a.swiderska@teatr-wielki.lodz.pl

  tel: 501647200

  Udostępnij