• Widawskie spotkania z historią to niezwykłe przeżycie. Raz w roku mamy możliwość cofnąć się w czasie.

   

   

  W sobotę 23 czerwca br. już po raz trzeci na placu za kościołem Podwyższenia Krzyża Św. w Widawie odbyło się Widawskie Spotkania z Historią. Impreza zorganizowana została przez członków Samodzielnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej i proboszcza widawskiej parafii ks. Jarosława Leśniaka.

  W tym roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, spotkanie przybrało formę gry historycznej. Można było zaciągnąć się do wojska, przy czym najpierw należało wykonać zadania przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne oraz zebrać pieczątki na karcie wydanej przez „komisję werbunkową”. Była musztra, ćwiczenia z bronią, nauka alfabetu Morsa i pierwsza pomoc w warunkach wojennych. Uczestnicy zabawy mogli skosztować żurku z kuchni polowej i kiełbasek z grila. Dla dzieci była wata cukrowa oraz zabawy z animatorami. Ochotnicy do armii mogli zobaczyć zabytkowe pojazdy Szwadronu Wojskowych Pojazdów Historycznych Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” i postrzelać do celu. Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” zaprezentowali mini wystawę żołnierskiego wyposażenia, historycznej broni palnej używanej przez wojsko polskie, starych zdjęć i umundurowania oraz poprowadzili musztrę dla rekrutów wstępujących do wojska. Grupa Rekonstrukcji Historycznej,,Łódź 1914” przyjechała z wystawą „Polacy w Armii Pruskiej” natomiast członkowie Stowarzyszenia „Złoty Krzyż” zorganizowali mały obóz powstania styczniowego.

  Zainteresowani historią i zabytkami Widawy mogli zwiedzić kościół, zobaczyć odnowiony ołtarz główny, chór, zabytkowe organy, eksponaty w muzeum parafialnym oraz przeżyć chwile grozy w podziemiach widawskiego klasztoru.

  III Widawskie Spotkania z Historią było współfinansowane przez Gminę Widawa w ramach zadania publicznego „Propagowanie kultury, sztuki oraz tradycji i historii regionu wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców w 2018 r.”

  Jak wiele się działo w sobotę na placu za widawskim kościołem obrazują zamieszczone zdjęcia. Kto nie był niech żałuje. Dziękujemy organizatorom: Samodzielnej Grupie Rekonstrukcji Historycznej i parafii Widawa za ciekawą, pełną atrakcji lekcję historii

   Pełna fotorelacja pod linkiem http://www.widawa.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=1&artykul=560&akcja=artykul

  Udostępnij