• Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko- augsburskiego działa w całej Polsce w ramach kościoła i społeczności lokalnych. Od 2014 roku Centrum jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest wsparcie małych społeczności. Odpowiada za edukacyjne, kulturalne, społeczne i charytatywne programy oparte na chrześcijańskich wartościach. Jednym z duchownych pracowników CME jest mieszkający w Łasku pastor Paweł Gumpert, zastępca dyrektora ds. ewangelizacji.

  Anna Odrowska: – W obszarze działań charytatywnych Centrum Misji i Ewangelizacji realizowane są cztery projekty: „Daj dzieciom nadzieję”, „Rodzina rodzinie”, „Prezent pod choinkę” oraz „Pomoc dla Afryki”. Na czym polegają?
  Paweł Gumpert: – „Daj dzieciom nadzieję” to program wspierający dzieci z najuboższych rodzin borykających się z problemami finansowymi, które uniemożliwiają wysłanie dziecka na wakacje. Chcemy dać dzieciom nadzieję na wartościowy wypoczynek, interesujące zajęcia, dobre wspomnienia. Nie chcemy, by wakacje były dla nich czasem straconym czy nawet niebezpiecznym, spędzonym na ulicach czy podwórkach, w miejscach, które mogą być dla nich zagrożeniem. Nie chcemy, by czuły się gorsze od swoich bogatszych rówieśników. Chcemy dać im poczucie pewności, że nie są same, że ktoś respektuje ich prawa i dba o nie. Zbiórka darowizn oraz 1% trwa cały rok. W dwa tysiące trzynastym dzięki zebranym funduszom w wysokości dziesięciu tysięcy dziewięciuset trzydziestu złotych udało się sfinansować lub dofinansować obozy dla dwudziestu trzech dzieci, a dzięki dodatkowej dotacji z Martin-Luther-Bund kolejne dwanaście dzieci wyjechało na dedykowany obóz „Z Przyjacielem”. „Rodzina rodzinie” powstał z potrzeby serca. Chcieliśmy pomóc rodzinie, którą znaliśmy i spotykaliśmy na spotkaniach grupy małżeńskiej, a którą dotknęła tragedia: śmierć jedynego jej żywiciela. W tej sytuacji nie mogliśmy nie zrobić nic. Postanowiliśmy otworzyć konto, dzięki któremu mogłaby ona przetrwać, pozbierać się, w sensie materialnym, po tej stracie. Po prostu stanąć na nogi. Wiemy, że to samo spotkać mogło każdego z nas. Dziś na koncie gromadzimy fundusze na pomoc rodzinom, które znalazły się w szczególnie kryzysowej sytuacji finansowej. Udzielamy pomocy finansowej i rzeczowej rodzinom mieszkającym na Górnym Śląsku i na Śląsku Cieszyńskim, z którymi jesteśmy w stanie nawiązać bezpośredni osobisty kontakt. Dotąd udało się pomóc sześciu rodzinom wielodzietnym wychowujących trzydzieści dwoje dzieci. Dzięki akcji „Pomoc dla Afryki” wspieramy najuboższych na świecie. Można pomóc, modląc się o chrześcijan w Burkina Faso, polskich wolontariuszy i realizowane przez nich działania, zostając wolontariuszem, prowadząc warsztaty rękodzieła, przekazując własne wyroby na stoiska z rękodziełem, przedstawiając projekt w swoim zborze, grupie, parafii lub wpłacając pieniądze na FUNDUSZ wspierania projektów „POMOC DLA AFRYKI”.

  Trwają przygotowania do świątecznej pomocy.
  – „Prezent pod choinkę” to ogólnopolska akcja charytatywna, która prowadzona jest w Polsce od dwa tysiące pierwszego roku. Polega na przygotowywaniu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe prezentów dla dzieci najuboższych, potrzebujących naszego wsparcia za granicą, a od dwa tysiące trzynastego roku do tych, którzy mieszkają na Ukrainie, Białorusi i w Rumunii. Od początku trwania akcji do końca ubiegłego roku prezenty trafiły do prawie pięćdziesięciu pięciu tysięcy dzieci.

  Jak przygotować taki prezent?
  – Prezenty pakowane są do pudełek, o przybliżonych wymiarach 30 na 20 na 10 centymetrów, czyli takich, jak po butach, a ofiarodawcy mogą zdecydować o tym, dla którego dziecka przygotują prezent – dla chłopców bądź dziewczynek w różnych przedziałach wiekowych. Osoby, które chcą zrobić prezent, lecz nie mają na to zbyt wiele czasu, mogą skorzystać z wirtualnej paczki.

  Kto może zrobić paczkę?
  – Chciałbym, aby w tym roku różne środowiska, szkoły, kluby seniora, indywidualni ludzie mogli włączyć się w tę akcję.

  Wszystkie akcje można wesprzeć nie tylko finansowo?
  – Możemy przyjmować wszelkiego rodzaju dary, na przykład narzędzia, sprzęt AGD i komputerowy, środki chemiczne, materiały plastyczne. Możliwości wsparcia jest wiele, powstają nowe projekty i kończą się stare.

   
  Prezent pod choinkę
  Pudełka z prezentami do księgarni „Rhema” w Łasku (plac 11 Listopada 35) można przynosić do 9 listopada. Pudełka muszą mieć wymiary 30x20x10 cm. W zależności od tego, czy mają być przeznaczone dla chłopców czy dziewczynek, naklejamy odpowiednią etykietę, na której zaznaczmy odpowiedni przedział wiekowy, do wyboru: 2-5, 6-8, 9-11, 12-15. W środku muszą znajdować się nowe rzeczy i oryginalnie zapakowane słodycze z datą ważności upływającą nie wcześniej niż 1 kwietnia 2015 roku. Paczkę oraz 10 zł należy dostarczyć do najbliższego koordynatora (lista na www.prezent.cme.org.pl).
  Do pudełek możemy włożyć: artykuły higieniczne, jak pasta, szczoteczki do zębów, szampon, dezodorant, chusteczki higieniczne, krem do rąk, podpaski (fabrycznie foliowane) itp.; artykuły szkolne – kredki, długopisy, ołówki i gumki, malowanki, książeczki z obrazkami dla najmłodszych itp.; zabawki takie jak maskotki, klocki, puzzle, ozdoby do włosów, układanki dydaktyczne, baloniki itp.; odzież – czapki, szaliki, koszulki, skarpety, rękawiczki itp.; słodycze – czekolady, cukierki, ciastka, batoniki itp.
  Można skorzystać także z opcji wirtualnej paczki – CME przygotuje za nas prezent dla nastolatka w wieku 12-15 lat zawierający przybory szkolne, słodycze, artykuły higieniczne i gadżet o charakterze chrześcijańskim. Do 9 listopada na konto CME wysłać należy 60 zł, w tytule wpłaty wpisując wirtualna paczka + płeć. Wartość prezentu to 50 zł, 10 zł to opłata na pokrycie kosztów organizacji oraz transport. Konto: ING Bank Śląski SA o. Cieszyn 81 1050 1083 1000 0022 8838 0138, Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ul. Misyjna 8, 43-445 Dzięgielów.
  Szczegóły na www.prezent.cme.pl

  Udostępnij