• Wprowadzenie e-recept w 2020 roku było przełomowym wydarzeniem w polskiej ochronie zdrowia. Od tamtej pory pacjenci mogą w znacznie wygodniejszy sposób zarówno otrzymywać, jak i realizować recepty na różne leki.

  Niewiele osób wie, że e-receptę można bardzo szybko i łatwo uzyskać za darmo. Umożliwia to między innymi aplikacja Medunit.

  Jak otrzymać e-receptę za darmo w aplikacji Medunit?

  Uzyskanie recepty online za darmo jest bardzo łatwym zadaniem, które można wykonać już w kilka minut. W tym celu wystarczy pobrać aplikację Medunit i założyć w niej konto.

  Założenie konta odbywa się w trzech krokach:

  1. Uzupełnienie danych osobowych (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz nr telefonu oraz adres e-mail).
  2. Dodanie zdjęcia wraz z widocznym dowodem tożsamości (w celu uzyskania weryfikacji).
  3. Złożenie deklaracji o przystąpieniu do przychodni Medunit.

  Po założeniu konta i otrzymaniu pozytywnej weryfikacji należy zalogować się do aplikacji i przejść do zakładki e-recepta, a następnie wybrać interesujący nas lek oraz uzupełnić jego nazwę, postać, dawkę oraz liczbę opakowań i powód stosowania, a następnie wypełnić kwestionariusz medyczny, który pozwoli lekarzowi zweryfikować wskazania i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do wystawienia recepty. Cały ten proces trwa dosłownie kilka minut, a dane pacjenta w aplikacji chronione są przez 4-cyfrowy kod PIN.

  W ostatnim kroku lekarz, otrzymawszy wszelkie potrzebne mu informacje, decyduje o stosowności wystawienia e-recepty, a pacjent otrzymuje receptę na podany wcześniej adres e-mail.

  Co to jest Medunit?

  Medunit to przychodnia działająca online za pośrednictwem specjalnej aplikacji (dostępnej do pobrania na telefon lub tablet) oraz stacjonarnie w Gdańsku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5.

  Wszystkie usługi oferowane przez Medunit, czyli konsultacje lekarskie online oraz stacjonarne w gabinecie lekarskim, skierowania do specjalistów, zwolnienia lekarskie oraz recepty na leki przyjmowane na stałe lub na nowe leki (w tym na antykoncepcję oraz antykoncepcję awaryjną) są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ placówka ta działa w ramach POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej).

  Jak długo ważna jest recepta online?

  Otrzymując e-receptę, część pacjentów martwi się, że jeśli nie wykupią jej od razu, to się ona przeterminuje. W rzeczywistości zasady dotyczące terminów ważności e-recepty nie różnią się znacząco od tych dotyczących klasycznych papierowych recept i w przypadku większości leków data ważności wynosi 30 dni od daty wystawienia recepty lub od „daty realizacji od”, czyli dnia ustalonego przez lekarza wystawiającego receptę jako najwcześniejszy możliwy czas, w którym pacjent może wykupić receptę.

  Od powyższych zasad istnieją jednak wyjątki, które dotyczą głównie antybiotyków, preparatów immunologicznych oraz leków na import docelowy.

  Antybiotyki

  W przypadku antybiotyków recepta ważna jest jedynie przez 7 dni. Zasada ta dotyczy antybiotyków przeznaczonych do stosowania wewnętrznego lub parenteralnego, natomiast w przypadku antybiotyków w postaci maści obowiązuje klasyczny 30-dniowy okres ważności.

  Preparaty immunologiczne oraz substancje na import docelowy

  Produkty lecznicze sprowadzane w ramach importu docelowego oraz preparaty immunologiczne wytwarzane specjalnie dla pacjenta również nie są obejmowane regułą 30-dniowej daty ważności recepty. Przepisane leki tego typu można wykupić nawet do 120 dni od daty wystawienia recepty.

  Czy można przedłużyć datę ważności recepty online?

  Lekarz wystawiający receptę może przedłużyć termin jej realizacji powyżej zwykle obowiązujących 30 dni (do maksymalnie 365 dni).

  Opcja ta zwykle wykorzystywana jest przez pacjentów chorujących na choroby przewlekłe i przyjmujących leki na stałe. Dzięki uzyskaniu recepty o przedłużonej dacie ważności, pacjenci których nie stać na wykupienie kilku opakowań leków na raz, nie muszą umawiać się na comiesięczne wizyty lekarskie w celu uzyskania recepty na jedno opakowanie leku, co znacznie skraca kolejki do lekarzy oraz polepsza wygodę chorych.

  Elektroniczna recepta – gdzie znaleźć wystawioną e-receptę?

  Pacjenci zwykle korzystają z kodu recepty otrzymanego SMS-em, ale część chorych zastanawia się gdzie można znaleźć pełną wersję e-recepty, w której zawarte jest m.in. zalecane dawkowanie oraz wskazówki dotyczące stosowania leku.

  Miejscem, gdzie można odnaleźć pełne wersje e-recept jest Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki przechowywaniu wszystkich recept w Internetowym Koncie Pacjenta, chorzy mają ułatwiony wgląd we wszystkie swoje elektroniczne recepty i mogą przez to w prosty sposób kontrolować swoje leczenie (np. sprawdzić nazwy i dawki przyjmowanych leków).

  Dodatkowym ułatwieniem dla pacjentów przychodni Medunit jest otrzymywanie e-recept na podany w trakcie rejestracji adres e-mail. Dzięki temu nie muszą się oni logować się na IKP w celu znalezienia e-recepty.

  Jak zrealizować receptę online?

  Wykupienie e-recepty nie różni się znacząco od realizowania recepty papierowej. Wystarczy w tym celu podać w aptece kod recepty otrzymany za pośrednictwem SMS oraz swój numer PESEL.

  Drugą opcją jest okazanie pełnej e-recepty pobranej ze swojego Internetowego Konta Pacjenta, dzięki czemu farmaceuta może zeskanować obecny na niej kod kreskowy i wydać przepisane nam leki.

  Metoda realizacji recepty jest dowolna i można dokonać jej w dowolnej aptece, jednakże należy pamiętać, że receptę na leki refundowane można wykupić jedynie w aptekach posiadających umowę z Narodowym Funduszem

  Udostępnij