• Już w piątek, 15 marca, otwarta zostanie jedna z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego w Europie. Pabianicka galeria Aflopa Art zaprezentuje ponad 100 dzieł znanego na całym świecie artysty. Do naszego miasta zjadą tysiące zwiedzających z całego kraju.

  Zdzisław Beksiński (1929-2005) zaczynał jako fotograf, potem spełniał się jako grafik, rysownik i malarz. Zajmował się także rzeźbą. To jeden z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego surrealistyczne wizje koszmarów sennych, śmierci oraz przemijania na trwałe wpisały się w polską kulturę. Prace artysty znajdują się aktualnie we wiodących muzeach w kraju i za granicą.

  Znaczna część prezentowanych w Pabianicach prac stanowić będzie prawdziwą gratkę dla fanów twórczości Beksińskiego. Na wystawie dostępne będą bowiem grafiki, rzeźby oraz 30 obrazów olejnych z prywatnych kolekcji.

  Wielkie otwarcie zwiedzania wystawy już w piątek, 15 marca, o godz. 11.00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez 4 miesiące – do 15 lipca. Galeria Aflopa Art przy ul. Żeromskiego zaprasza od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 19.00.

  16 marca o godz. 15.00 i 17.00 – oprowadzanie po wystawie przez dyrektora sanockiego muzeum Jarosława Serafina. 17 marca – koncert muzyka jazzowego Michała Urbaniaka w nowej sali koncertowo-balowej Pawelana.

  Pod koniec marca dzieła Zdzisława Beksińskiego pojawią się także w ogrodach Afloparku. 23 marca o godz. 15.00 wernisaż wystawy pt. „Grafiki Beksińskiego w Afloparku”. W ramach „Nocy Muzeów” (18 maja, godz. 21.00) obrazy pojawią się w Mauzoleum Kindlerów.

  Smaczki – dosłownie – znajdziemy także w hotelu Fabryka Wełny. Oprócz prezentacji twórczości Beksińskiego na gości czekać będzie specjalnie menu. Dania wyjdą spod ręki Wiesława Bobera, szefa kuchni restauracji Wzorcownia.

  W organizacji wystawy pomaga Muzeum Historyczne w Sanoku (spadkobierca dzieł Beksińskiego), Wiesław Banach (pośrednik między sanockim muzeum a artystą) oraz mający przez lata wyłączność na dzieła Beksińskiego Piotr Dmochowski, który udostępnił Pabianicom prace nigdzie wcześniej niepokazywane. Do współpracy włączyła się także autorka książki o rodzinie Beksińskich, Magdalena Grzebałkowska („Beksińscy. Portret podwójny”).

  Kontakt w sprawie wystawy pod numerami telefonu: 572 903 947 (menager galerii Piotr Chrabelski, promocja i marketing), 794 929 614 (kurator wystawy Sebastian Kularski, strona merytoryczna i artystyczna wystawy), 797 300 100 (Dorota Musiał, materiały graficzne, oferta dla grup zorganizowanych). E-mail: aflopaart@aflopa.pl. Strona internetowa: aflopaart.pl.

  Udostępnij