• 2. spotkanie z twórczością Gombrowicza w Teatrze Powszechnym w Łodzi

  W 2024 roku, Roku Witolda Gombrowicza, Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na cykl spotkań z literaturą jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. 2 marca o 16:00 podczas drugiego spotkania fragmenty „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”, młodzieńczego tekstu Gombrowicza, w którym dopiero kształtuje się „forma”, przeczytają Jan Wojciech Poradowski i Ewa Sonnenburg. Teatr w ramach spotkań zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto.

  – Frekwencja podczas pierwszego spotkania przerosła nasze oczekiwania, dlatego na drugie spotkanie z salonu literackiego w kawiarni teatralnej przenosimy się do większej przestrzeni – nadal w klimacie kawiarni. Niezwykle cieszy, że mamy „potrzebę Gombrowicza”, że chcemy do niego wracać – mówi dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. 

  „Biesiadę u hrabiny Kotłubaj”, której fragmenty usłyszymy w sobotę, Gombrowicz napisał z fascynacji komedią oświeceniową i satyrą. Jest obyczajowym pastiszem relacji rodem z „Moralności pani Dulskiej”. Autor przyznał, że dzięki temu tekstowi udało mu się oswoić swoje wrażenia na temat własnej matki; że pisanie było dla niego walką z nienawiścią i gdyby nie ono, to złość i niezgoda pulsowałyby w nim, nie znajdując ujścia.  

  Istnieje przekonanie, że po publikacji opowiadania wielu ludzi uznawało, że wypada je docenić, aby nie być posądzonym, że to o nich – mówi dramaturg Michał Pabian, odpowiedzialny za koncepcje spotkań i wybór tekstów. 

  Opowiadanie sprawia wrażenie, jak gdyby było podstawą słynnego filmu Ferreriego z 1978 – „Wielkie żarcie”. Ostatnio skojarzenia z tym tekstem wywołuje głośny i nagradzany film „W trójkącie” – przypomina Pabian. – „Biesiada…” mogłaby przepaść (podobnie jak inne wczesne, kpiące utwory Gombrowicza, o których sam wspomina), ale w odbiorze okazywało się, że nikogo nie rani. A autorowi nie chodziło o zadawanie ciosów, o bezwględność. Była ironiczną krytyką, która na szczęście nie ma nic wspólnego z hejtem – podkreśla Pabian.


  Trzecie spotkanie z cyklu odbędzie się 20 kwietnia.


  Bilety: 1 zł
  Link do wydarzenia na FB
  Miejsca można rezerwować w kasie biletowej (bilety@powszechny.pl 42 633 50 36)

  Udostępnij