• W miniony weekend łascy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. Niechlubny rekordzista miał w organizmie prawie półtora promila alkoholu a swoją podróż zakończył w przydrożnym rowie. Wkrótce nieodpowiedzialnymi kierowcami zajmie się sąd.

  Każdego dnia łascy policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego prowadzą działania, które mają na celu eliminowanie z dróg pijanych kierowców. Podczas minionego weekendu funkcjonariusze zatrzymali trzech kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę na „podwójnym gazie”.

  W sobotę 24 lutego 2024 roku, chwilę przed północą, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Łasku otrzymał zgłoszenie o znajdującym się w rowie rozbitym pojeździe. Do zdarzenia doszło w miejscowości Luciejów. Policjanci, którzy udali się niezwłocznie na miejsce, zauważyli wskazany w zgłoszeniu pojazd, jednak w pojeździe nikogo nie było. Po chwili na miejscu zdarzenia pojawił się właściciel pojazdu. Podczas rozmowy, policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Okazało się, że 31-letni mieszkaniec Łasku miał prawie półtora promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna przyznał się do kierowania rozbitym pojazdem, tłumacząc, że stracił nad nim panowanie zjechał do rowu i uderzył w drzewo. 31-latek jechał sam i nie doznał żadnych obrażeń. Ponadto po sprawdzeniu jego pojazdu w policyjnych systemach informatycznych, policjanci ujawnili brak aktualnej polisy OC. 

  Dwóch kolejnych nietrzeźwych kierujących zatrzymały policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego w niedzielę 25 lutego. Pierwszy nieodpowiedzialny kierujący wpadł około godziny 7:20 w miejscowości Bilew, gdzie w związku z trwającymi tego dnia działaniami wojewódzkimi „Alkohol i narkotyki” policjantki miały wyznaczony posterunek kontrolny. Zatrzymały wtedy do kontroli kierującego Volkswagenem. Podczas badania na alkomacie zapaliła się czerwona lampka kontrolna, oznaczająca, że kierujący jest w stanie nietrzeźwości. Badanie dokładniejszym urządzeniem wykazało u 41-letniego mieszkańca gminy Zduńska Wola niespełna promil alkoholu w organizmie. 

  Chwilę przed godziną 11:00 policjantki udały się na posterunek kontrolno-pomiarowy do miejscowości Marzenin w związku z naniesionym tam zgłoszeniem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zgłoszenie to dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Podczas weryfikacji zagrożenia, zatrzymały do kontroli kierującego samochodem osobowym marki Dacia. Podczas szybkiego badania, po raz kolejny tego dnia zapaliła się czerwona lampka na urządzeniu kontrolnym. Badanie alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w organizmie 35-letniego mieszkańca województwa wielkopolskiego. 

  Wszystkim kierującym zostało zatrzymane prawo jazdy. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. 

  Przypominamy, że za kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15. Dodatkowo każdy taki kierowca musi się również liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Natomiast kara w przypadku braku polisy OC dla samochodu osobowego od 1 stycznia 2024 wynosi: 

  • 1700 złotych za brak OC do 3 dni, 
  • 4240 złotych za brak OC od 4 do 14 dni, 
  • 8480 złotych za brak OC powyżej 14 dni.

  Po raz kolejny apelujemy do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Piłeś – Nie jedź!

  sierż. szt. Bartłomiej Kozłowski

  Udostępnij