• Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spektakle w lutym.

  SOBOTY KAMERALNE: KONCERT AKADEMII MUZYCZNEJ – Operetka KSIĘŻNICZKA CZARDASZA 

  3.02.2024 | 16:00

  Koło Naukowe Miłośników Opery Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi zaprasza na Księżniczkę Czardasza Imre Kálmána. Młodzi adepci sztuki wokalnej łódzkiej uczelni muzycznej to grupa energicznych, kreatywnych studentów i absolwentów, którzy od 2014 roku wspólnie organizują autorskie wydarzenia kulturalne popularyzujące różnorodność sztuki wokalnej.

  Książę Edwin jest zakochany w Sylvii – artystce variétés “Orpheum”, która planuje wyjechać do Ameryki, aby osiągnąć tam sławę. Do wyjazdu nie dochodzi, gdyż zakochani podpisują dokument, na mocy którego zobowiązują się zawrzeć związek małżeński. Okazuje się jednak, że Edwin zaręczył się w młodości z inną… Zdesperowana Sylvia decyduje się wyjechać do Ameryki. Pojawia się „narzeczona” Księcia, hrabianka Anastazja zwana „Stasi”. Stasi towarzyszy Edwinowi, Sylvia natomiast pojawia się ze swoim rzekomym „mężem” Bonim. Dochodzi do zamiany par. W dawnych kochankach na nowo rozpala się uczucie, ale także Boni i Stasi mają się ku sobie. Boni wypowiada Sylvii fałszywe małżeństwo. Pojawia się jednak problem pochodzenia Sylvii, która nie ma żadnego tytułu. Artystka przechytrza wszystkich i pokazuje dokument zaświadczający, iż jest ona narzeczoną Edwina, po czym zwalnia go z danego słowa i odchodzi. Sylvia rozważa porzucenie sceny. Od tego pomysłu odwodzi ją Boni. Niedługo po tym, Sylvia słyszy upozorowaną rozmowę telefoniczną Boniego z Edwinem, z której wynika, że Książę chce popełnić samobójstwo. Słysząc to, Sylvia wyznaje mu miłość. Edwin wychodzi z ukrycia i bierze ją w ramiona.

  ZIEMIA OBIECANA

  Choreografia: Gray Veredon, inspirowany powieścią Władysława Reymonta i filmem Andrzeja Wajdy

  03.02.2024 | 18:30

  04.02.2024 | 17:00

  21.02.2024 | 11:00

  Balet w dwóch aktach. Muzyka z nagrania.

  Nowozelandzki choreograf opowiada historię Łodzi i to tańcem! Gray Veredon zauroczony miastem, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty Reymonta stworzył jedyny i niepowtarzalny balet. Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”. To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.

  Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.

  TRAVIATA

  Kompozytor: Giuseppe Verdi

  09.02.2024 | 19:00

  10.02.2024 | 19:00

  11.02.2024 | 17:00

  13.02.2024 | 18:30

  „Traviata” z librettem Francesca Piave wg powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” podczas swej prapremiery w weneckim teatrze La Fenice w 1853 roku nie była najlepiej przyjęta. Mieszczańska publiczność nie potrafiła zaakceptować tego, że akcja opery toczy się współcześnie, a główna bohaterka jest kurtyzaną! Historia pokazała, że nie mieli racji: „Traviata” jest dziś jedną z najczęściej wystawianych oper. Verdi komponując „Traviatę” dał literaturze operowej rejestr operowych przebojów: Brindisi, E’strano, Di Provenza, Addio del passato, Gran Dio… A odtwórczyniom roli tytułowej nieograniczone możliwości popisu wokalnego i aktorskiego.

  To dzieło należy do klasyki operowej i każdy teatr operowy powinien je mieć w swoim repertuarze, bo w przeciwieństwie do prapremierowej publiczności, obecnie widzowie kochają historię Violetty i Alfreda oraz muzykę Verdiego. Szczególnie łódzka publiczność darzy wielką estymą to dzieło Verdiego i jest zakochana w opowiadanej historii. W chwili obecnej Teatr Wielki w Łodzi nie ma w swoim repertuarze tego operowego hitu, ostanie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. W ramach uzupełnienia repertuaru naszego Teatru premierę „Traviaty” planujemy 9  lutego 2024 roku. Będzie to już piąta realizacja tego tytułu w naszym Teatrze, każda z poprzednich była przyjmowana entuzjastycznie przez nie tylko łódzką widownię. Na scenie zobaczymy solistów, chór, balet i orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi. Reżyserować będzie Pia Partum.

  NIEDZIELNE PORANKI: ORKIESTROWE ABC – flety, obój i fagot

  Chor. Lorca Massine

  11.02.2024 | 12:00

  Orkiestrowe ABC to koncerty poszczególnych grup instrumentów z orkiestry naszego Teatru. Artyści muzycy na co dzień zamknięci w orkiestronie nie są widoczni dla wszystkich widzów, a instrumenty, na których grają z daleka wyglądają na bardzo malutkie. Jak jest naprawdę opowiedzą nam Oni sami. Opowiedzą o instrumentach i zaprezentują ich brzmienie, a także wykonają utwory w różnych stylach i gatunkach muzycznych abyście mogli zobaczyć a przede wszystkim usłyszeć jak brzmi każdy z prezentowanych instrumentów. Koncert przygotują nasi fleciści a  będą także obój i fagot.

  DZIEWCZYNA Z DZIKIEGO ZACHODU

  Kompozytor: Giacomo Puccini

  16.02.2024 | 18:30

  18.02.2024 | 17:00

  Opera w trzech aktach. Spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim.

  Westernowa przygoda Pucciniego.

  Przyszedłem na świat przed wieloma laty, chyba już zbyt dawno, może to wiek upłynął… Bóg dotknął mnie swym małym palcem i rzekł: Pisz dla teatru; zapamiętaj: tylko dla teatru…- a ja – posłuchałem tej najwyższej rady…

  No i bardzo dobrze, bo i jak byśmy – my operomani – czuli się bez takich hitów operowych Pucciniego jak: Madame Butterfly, Cyganeria, Tosca czy Turandot?! Jednak kompozytor – lubiący podróżować po świecie, zamarzył sobie jeszcze coś innego… 

  Podróż do Stanów Zjednoczonych ukazała mu nowy, nieznany i niewykorzystany jeszcze w operze świat. Chciał, aby jego najnowsza opera zawarła w sobie pierwotną dzikość, szorstkość obyczajów, jaskrawość kolorytu odległej Kalifornii z czasów „gorączki złota”; na takim właśnie tle rozegrał swój surowy, okrutny dramat mocnych charakterów, choć jednak miłość będzie miała i tu najwięcej do powiedzenia.    

  Dziewczyna z dzikiego  Zachodu, bo o tym dziele mowa,  wyprzedziła o szereg lat późniejszą modę na filmowe westerny i pod tym względem stanowiła całkowitą nowość. Muzyka Dziewczyny łączy w sobie elementy afroamerykańskiej rytmiki i melodyki jazzu z okresu Nowego Orleanu z dotychczasowymi – jakże bogatymi przecież – osiągnięciami kompozytorskimi Pucciniego. Publiczność po prapremierze była zaskoczona ale i zachwycona. Otrzymała nie tylko coś nowego, ale przy tym jeszcze wspaniałego! Podobnie było na łódzkiej premierze Dziewczyny w 1971 roku ze znakomitymi rolami m.in. Haliny Romanowskiej i Jerzego Orłowskiego. A jak będzie tym razem?… Jesteśmy przekonani, że podobnie. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Wojciech Rodek, a reżyseruje Karolina Sofulak. W głównej roli kobiecej zobaczymy i usłyszmy Dorotę Wójcik i Annę Wierzbicką, a zakochanym Bandytą będzie Dominik Sutowicz.

  BALET – LEKCJE OTWARTE

  17.02.2024 | 10:00

  Jeśli pasjonuje Was taniec, jesteście ciekawi, jak tancerze przygotowują się do przedstawień, zapraszamy do Teatru Wielkiego w Łodzi na dużą salę baletową. Będzie można podpatrzeć zmagania artystów z trudną i fascynującą sztuką tańca. Jak wygląda lekcja baletu, jakie ćwiczenia wykonują tancerze, uchylamy rąbka tajemnicy naszej teatralnej kuchni.


  KONCERT Z GWIAZDĄ: JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI I MICHAŁ BIEL

  17 lutego | 19:00

  Światowe gwiazdy w Łodzi!

  Takiej okazji nie można przegapić! Aż trudno uwierzyć, że tak młody Artysta w tak krótkim czasie zachwycił  publiczność najsłynniejszych sal operowych i koncertowych świata – Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Lincoln Center w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, San Francisco Opera i wiele innych, w których publiczność z aplauzem przyjmuje wokalne popisy śpiewaka.

  Jakub Józef Orliński dysponując wyjątkowym głosem (kontratenor!) odnajduje się równie wspaniale w operze jak i w repertuarze pieśniarskim, co będą mogli Państwo sprawdzić osobiście. Z udziałem wybitnego pianisty  Michała Biela  artysta zaprezentuje się w kompozycjach m.in. Johanna Fuxa, Henryka Czyża, Henry’ego Purcella, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki i Georga Friedricha Haendla. A jak „traktuje” utwory tych i innych kompozytorów przekonają się Państwo samodzielnie. Z pewnością będzie zaskoczenie, ale i podziw nad wyobraźnią Artysty i jego wokalnymi umiejętnościami.

  W swoim wolnym czasie – a przecież nie ma go zbyt dużo – artysta postanowił „rozruszać” swoje ciało – i… trenuje także różne style tańca, głównie breakdance. O Jego osiągnięciach w tej dziedzinie świadczą liczne nagrody na wielu konkursach tanecznych, a także entuzjastyczne recenzje, które nie pozostawiają wątpliwości co do talentu i możliwości Artysty.

  Warto więc przekonać się osobiście, a mamy taką okazję 17 lutego 2024 roku! Artysta ma dość gęsto zapisany kalendarz koncertów, w Łodzi wystąpi tylko raz, korzystajmy więc!

  NIEDZIELNE PORANKI: AKADEMIA WRÓŻKI MELODII

  18.02.2024 | 12:00

  Wróżka Melodii jest opiekunką muzyki i strażniczką utworów muzycznych. Prowadzi Akademię, w której uczy o świecie wróżek i o muzyce. Na pierwszych zajęciach w Akademii Wróżki Melodii dowiecie się gdzie mieszkają wróżki, czym się zajmują ale przede wszystkim przekonacie się co się stanie, gdy chaos wedrze się do muzyki i stylów muzycznych.

  Opowieść zaczyna się w chwili gdy niesforne dzieci zostawiają po zabawie w pracowni wróżki Melodii okropny bałagan. Okazuje się, że melodie, a zwłaszcza style muzyczne kompletnie się pomieszały. Wróżki z całego świata dzwonią do Melodii, żeby zapytać dlaczego ich ulubiona piosenka nagle brzmi zupełnie inaczej. Może i niektóre melodie brzmią ciekawe ale jak zasnąć przy góralskiej wersji kołysanki „Ach śpij kochanie” Henryka Warsa? I jak baletnica ma sprostać jazzowej wersji „Tańca wróżki cukrowej” Piotra Czajkowskiego?  Posprzątanie tego bałaganu będzie wymagało nie tylko użycia magicznych mocy wróżki Melodii ale i pomocy Elfa Bum cyk cyk oraz małych słuchaczy.

  Pomożecie Wróżce Melodii posprzątać ten cały galimatias?

  CARMEN

  Kompozytor: Georges Bizet

  23.02.2024 | 18:30

  24.02.2024 | 18:30

  25.02.2024 | 17:00

  Opera w czterech aktach. Spektakl w języku francuskim z polskimi napisami.

  Bizet napisał kiedyś, że gdyby na świecie nie było cudzołóstwa, fanatyzmu, zbrodni, zła i mocy nadprzyrodzonych, kompozytorzy nie mieliby o czym pisać swoich oper. Nie zmienia to faktu, że CARMEN – opowieść o seksualnej obsesji i nieuchronnym zabójstwie z miłości – wywołała z początku konsternację paryskich widzów, nienawykłych do tak brawurowego połączenia elementów komicznych z tragicznymi. Kontrowersyjny temat oraz niedopuszczalne ówcześnie mieszanie elementów komicznych z tragicznymi przyczyniło się do bardzo chłodnego przyjęcia opery podczas paryskiej prapremiery. Dziś, słuchając jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki, bardzo trudno w to uwierzyć.

  Połączenie niezwykłej, pełnej temperamentu i blasku muzyki Bizeta oraz najwyższej klasy libretta zaowocowało dziełem genialnym pod każdym względem. Kompozytor stworzył utwór pełen napięć, zachwycający egzotycznym obrazem tajemniczej, a przecież nie aż tak dla Francuza odległej – Hiszpanii.

  BILETY

  on-line: https://tiny.pl/9rk4q

  Kasy Biletowe

  czynne od poniedziałku do piątku w godz.12:00 -19:00;

  w sobotę i niedzielę (gdy grane jest przedstawienie) w godz.15:00 – 19.00; tel.: 42 633 77 77, 42 647 21 21;

  Biuro Obsługi Widzów

  czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 16:00; tel. 42 633 31 86, 42 647 21 22;

  e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl

  Udostępnij