• 2 grudnia Teatr Powszechny w Łodzi – Polskie Centrum Komedii zaprezentuje polską prapremierę „Korepetycji z miłości”, komedii francuskiej autorki Flavii Coste w reżyserii Sławomira Narlocha.

  „Korepetycje z miłości” to kolejny spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi, który powstaje w ramach współpracy z warszawską Akademią Teatralną. – Kontynuujemy współpracę z Wydziałem Reżyserii, w ramach której studenci i niedawni absolwenci realizują na naszej Małej Scenie premiery współczesnych komedii. Uważam, że bardzo ważne jest, aby młodzi twórcy zainteresowani komedią mieli możliwość poszukiwania nowej, autorskiej estetyki gatunku – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

  – Dla młodych reżyserów i reżyserek to szansa na realizację spektaklu na profesjonalnej scenie i konfrontacja swojej koncepcji z widzami. Dla nas to podjęcie ryzyka artystycznego, które jest wpisane w misję Polskiego Centrum Komedii – z myślą o przyszłości i jakości komedii w teatrze. W ramach współpracy z warszawską Akademią Teatralną w minionym sezonie sztukę „Replay” wyreżyserowała Magdalena Małecka-Wippich, w tym sezonie zapraszamy na „Korepetycje z miłości” w reżyserii Sławomira Narlocha. Cieszę się ze wspólnych twórczych wyzwań oraz tego, że zarówno młodzi adepci reżyserii, jak i Flavia Coste (której drugi tekst prapremierowo realizujemy w Polsce) są zachwyceni Łodzią i naszym Teatrem – mówi Ewa Pilawska.

  – Sztuka jest świetnie napisana i błyskotliwa, ale także bardzo aktualna, bo dotyka tematu terapii, z których współcześnie coraz częściej korzystamy. Opowiadamy historię dojrzałego małżeństwa z 27-letnim stażem, które jest w kryzysie. Wydaje się, że wiodą szczęśliwe, życie, ale ich miłość przygasa. Szczęśliwie okazuje się, że ich sąsiad, który prowadzi rubrykę „Złamane serca” w czasopiśmie dla kobiet, wymyślił autorską metodę terapii dla par – mówi reżyser Sławomir Narloch.

  Narloch podkreśla, że jego zdaniem komedia to dla reżysera duże wyzwanie. – Łatwo jest przestraszyć czy wzruszyć widza, dużo trudniej jest opowiadać o rzeczach jasnych – językiem komedii. Komedie są nam niezwykle potrzebne, bo pokazują, że ten świat się nie skończył i jest w nas potrzeba bycia razem. „Korepetycje z miłości” mówią o bardzo poważnym problemie, ale mam nadzieję, że widzowie wyjdą z optymistycznym przesłaniem, bo w końcu ten świat nie jest taki zły – mówi Narloch.

  „Korepetycje z miłości” to druga sztuka Flavii Coste, którą realizuje w tym roku Teatr. Po majowej prapremierze sztuki „Replay” autorka – która przyjechała wtedy specjalnie do Łodzi – była zachwycona spektaklem, Teatrem Powszechnym i Łodzią.

  Prapremiera polska „Korepetycji z miłości” odbędzie się 2 grudnia, kolejne przedstawienia obejrzeć będzie można 3, 5, 6 i 7 grudnia oraz 19, 20 i 21 stycznia, a także w kolejnych miesiącach.

  Flavia Coste
  „Korepetycje z miłości”
  Przekład: Witek Stefaniak
  Reżyseria: Sławomir Narloch
  Scenografia i kostiumy: Maks Mac
  Muzyka: Jakub Gawlik
  Reżyseria światła: Karolina Gębska
  Obsada: Magda Zając Zawadzka, Artur Zawadzki, Jakub Kryształ/Kamil Suszczyk
  Z udziałem Zuzanny Brzezińskiej (taniec) oraz Pawła Majchrowskiego (akordeon)

  Udostępnij