• Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że do 2 maja podatnicy mają czas na rozliczenie PIT za 2022 rok.

  Elektroniczne usługi udostępniane przez KAS pozwalają na szybsze rozliczenie się z fiskusem. Podatnicy mogą w dogodnym miejscu i czasie rozliczyć się z osiąganych dochodów w 2022 roku. Korzyścią jest szybszy zwrot nadpłaconego podatku w terminie do 45 dni od zatwierdzenia zeznania. W większości przypadków zwrot ten następuje już w kilka dni, jeśli podatnik nie ma zaległości. W przypadku złożenia deklaracji w tradycyjnej papierowej formie, urząd skarbowy ma 3 miesiące na dokonanie zwrotu.

  Jak to zrobić?

  Wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i wybrać usługę Twój e-PIT dla nieprowadzących działalności lub e-Deklaracje dla podatników prowadzących działalność. Usługa Twój e-PIT udostępnia gotowe zeznanie podatkowe, które podatnik powinien sprawdzić pod względem zawartych tam danych. Jeśli przysługują mu ulgi, należy je uzupełnić w przygotowanym przez KAS zeznaniu.

  Gdyby podatnik chciał przekazać darowiznę w postaci 1,5% powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wybrana przez niego Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) ma do tego prawo. W tym celu należy skorzystać z wyszukiwarki OPP dostępnej na stronie www.podatki.gov.pl następnie uzupełnić zeznanie wpisując numer KRS w odpowiedniej rubryce i uzupełnić cel szczegółowy, jeśli taki jest. Jeśli podatnik w ubiegłym roku deklarował darowiznę na OPP to w usłudze Twój e-PIT będzie zapamiętany numer KRS tej konkretnej organizacji i nie trzeba go wpisywać kolejny raz. Zawsze jednak można go zmienić.

  Podatnicy nie prowadzący działalności lub rozliczani przez organy emerytalno-rentowe nie muszą wypełniać zeznania. Fiskus rozliczy ich automatycznie z posiadanych danych po 2 maja.

  Do urzędów skarbowych w naszym województwie wpłynęło już blisko 60% PIT-ów oczekiwanych w tym roku. Niemal 600 tys. zeznań, złożonych przez mieszkańców to liczba, jaką w ubiegłym roku odnotowano dwa tygodnie później.

  Milionerzy i największe zwroty

  W całym województwie mamy 190 podatników z dochodem powyżej 1 mln. zł. Najwięcej zeznań z takim dochodem złożyli podatnicy rozliczający się w Zgierzu. Jest ich ponad 50 czyli niemal  ¼ wszystkich milionerów w Łodzi i województwie. Odprowadzili oni ponad 8,5 mln zł podatku. W Łodzi najwięcej milionerów zamieszkuje dzielnicę Polesie.

  Łódzka KAS oddała już podatnikom 607 mln zł z wykazanych nadpłat podatku. W Łodzi największą kwotę zwrotu z rozliczenia rocznego za 2022 roku z PIT 37, która wynosi niemal 64 tys. zł, oddał Urząd Skarbowy Łódź-Polesie. W województwie z PIT 37 największa kwota zwrotu to ponad 57 tys. zł, którą zwrócił Urząd Skarbowy w Skierniewicach.

  Udostępnij