• Wciąż wiele osób sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. Większość osób nawet nie wie jak wygląda droga hamowania rozpędzonego pociągu i jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów w rejonie przejazdów kolejowych. Dlatego policjanci z Łasku po raz kolejny przyłączyli się do akcji profilaktycznej .

  W czasie akcji   ,,Bezpieczny piątek” w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd-szlaban na ryzyko”zorganizowanej w piątek, 29 lipca 2022 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., policjanci z Łasku wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei podnosili świadomość uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych oraz na tzw. dzikich przejściach. Piątkowa akcja prowadzona była w rejonie przejazdu kolejowego w Łasku – Wiewiórczynie. Funkcjonariusze apelowali do kierowców samochodów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego przypominając, że stosowanie podstawowych przepisów to najbardziej skuteczny sposób, aby nie dochodziło do  kolejnych tragedii na torach.

  Akcja ma na celu ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach kolejowych  oraz edukację uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpieczeństwa podczas korzystania z przejazdów kolejowych. W ramach działań policjanci czuwali na tym, aby na przejazdach kolejowych i w ich okolicach  nie dochodziło do zdarzeń drogowych. Podczas piątkowych działań policjanci z łaskiej „drogówki” nie ujawnili żadnych wykroczeń, wszyscy kierujący oraz piesi i rowerzyści wykazali się dużą odpowiedzialnością.

   Jak pokazują statystyki  większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to jednak  nieostrożność kierowców. Główne grzechy kierowców to :

  – lekceważenie i niestosowanie się do znaku STOP,

  – wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone,

  – próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów

  Przypominamy: Przejazd kolejowy, bez względu na to czy jest on strzeżony, czy też nie, to miejsce w którym każdy użytkownik drogi musi zachować szczególną ostrożność. Zasada jest prosta: zwolnij, zatrzymaj się, a następnie dokładnie spójrz w lewą i prawą stronę. Wolne? Możesz bezpiecznie kontynuować podróż. Stosuj się do znaków, którymi opatrzony jest przejazd kolejowy, w tym do znaku B-20 „STOP”. Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, pomimo opuszczonych zapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Są to wykroczenia, a przede wszystkim takie zachowania mogą okazać się śmiertelną pułapką. Jeśli już ktokolwiek znajdzie się w takiej sytuacji, należy bez zawahania staranować rogatki. Każda z nich zaprojektowana została tak, aby złamała się pod wpływem nacisku. Koszt jej naprawy to kilkaset złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to wybór jest raczej oczywisty. W przypadku awarii, gdy nasze auto utknie na torach i nie da się uruchomić, należy niezwłocznie opuścić pojazd.

  Zaakceptuj szlaban na ryzyko i ŻYJ!

  asp. sztab. Katarzyna Staśkowska

  źródło:kpp łask

  Udostępnij