Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| December 4, 2021

Scroll to top

Top

Przyszłość finansowa dziecka – pracuj nad nią od początku -

Przyszłość finansowa dziecka – pracuj nad nią od początku

Rolą rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach – jedna z nich obejmuje obszar finansowy. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie przemyślanych kroków w celu ułatwienia pociechom start w dorosłe życie. To odpowiedzialne podejście, ale jak się za to zabrać i z jakich produktów skorzystać, żeby działanie przyniosło wymierne efekty? Podpowiadamy poniżej.

Oszczędzanie dla dziecka – dlaczego warto?

Świadome i planowane oszczędzanie środków dla dzieci ułatwia już pełnoletniej start osobie w dorosłość i umożliwia realizację wcześniejszych planów, związanych np. z edukacją czy karierą zawodową. Realne staje się na przykład założenie własnej firmy czy zakup mieszkania. Mnóstwo osób marzy o posiadaniu jakiegokolwiek kapitału, a Ty odkładając regularnie przez okres dzieciństwa nawet niewielkie sumy, możesz zebrać dla swojego potomka niebagatelną kwotę. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż np. zaciąganie nawet najtańszego kredytu gotówkowego dostępnego na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/ np. z myślą o opłaceniu studiów czy wyprawieniu ślubu dziecku.

Lokata bankowa

O przyszłość finansową swojego dziecka możesz zadbać na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest po prostu systematyczne odkładanie danej sumy i przelewanie jej co miesiąc na oddzielny rachunek bankowy. Nie jest to jednak najefektywniejsza metoda. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest umieszczanie środków na bankowych lokatach, gdzie będą one dodatkowo same na siebie pracować. Biorąc jednak pod uwagę obecne stopy procentowe i proponowane oprocentowanie, nie można liczyć na zbyt wiele. Wybierając tego rodzaju produkt, dokładnie zorientuj się, w jakiej placówce dostępne są najlepsze warunki. Przy okazji otwarcia lokaty bank może zaoferować dodatkowo kartę kredytową, również dla dziecka, o której więcej przeczytasz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-dla-dziecka/.

Ubezpieczenie oszczędnościowe – polisa posagowa

Polisa posagowa to bardzo atrakcyjny produkt, ponieważ łączy w sobie dwie bardzo ważne funkcje. Ubezpieczając swoje dziecko, zapewniasz mu ochronę na wypadek urazu, choroby czy innych sytuacji, które zostały określone w zawartej z ubezpieczycielem umowie. Jednocześnie jednak odkładasz środki na specjalnie stworzone konto, z którego dziecko będzie je mogło wypłacić wraz z osiągnięciem pełnoletności. Jako rodzic możesz zdecydować się na oszczędzanie comiesięcznej sumy lub po prostu wyznaczyć konkretny cel i zbierać do momentu jego osiągnięcia.

Obligacje skarbowe

W obliczu nisko oprocentowanych lokat obligacje skarbowe, a więc papiery wartościowe dystrybuowane przez Ministerstwo Finansów, jawią się jako interesująca propozycja. Skorzystanie z tego rodzaju produktu jest bardzo bezpieczne, ponieważ Skarb Państwa jest zobowiązany zwrócić pożyczone środki oraz odsetki i raczej nie istnieje ryzyko, że tego nie zrobi. Zysk jest więc pewny. To popularny sposób oszczędzania i inwestowania. W zależności od Twoich potrzeb i sytuacji życiowej możesz skorzystać z obligacji w najrozmaitszych wymiarach okresowych, więc łatwo znajdziesz propozycję, która wpisze się w Twoje wymagania.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to kolejny sposób na pomnażanie pieniędzy i odkładanie danej sumy na przyszłość dla dziecka. Wykupując wybrane akcje, stajesz się jednym z inwestorów konkretnego funduszu. Natomiast osoby zarządzające danymi zasobami mają na celu pomnażanie pieniędzy, czego efektem powinien być wzrost wartości inwestycji. Ze względu na skomplikowane procesy rynkowe musisz liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym, a osiągnięcie zadowalających Cię efektów może zająć nawet kilka lat