• Po dziewiętnastu latach Andrzej Owczarek rezygnuje z funkcji prezesa OSP Łask. Radny sejmiku wojewódzkiego nie bierze jednak rozwodu ze strażakami. Zapewnia, że dalej będzie walczył o ich interesy.

   

  17 listopada odbyło się walne zebranie OSP Łask, podczas którego Andrzej Owczarek (na zdjęciu) złożył rezygnację z funkcji prezesa. Dla strażackiej braci nie było to zaskoczenie. Uprzedzał swoich kolegów, że w razie ewentualnej wygranej do sejmiku wojewódzkiego, będzie musiał złożyć rezygnację. Tak się stało, a Owczarek dotrzymał słowa.

  – Decyzja moja spowodowana była kolizją interesów prezesa OSP i radnego sejmiku wojewódzkiego. Bywały przypadki, że w podobnych sytuacjach wojewoda uchylał mandat takiemu radnemu. Poza tym w sejmiku mam zamiar dbać o interes strażaków. Nie chcę być posądzony, że lobbuję na rzecz swojej jednostki – mówi radny.

  Owczarek prezesurę jednostki OSP Łask przejął po wybitnej postaci, czyli Marianie Podwysockim, żołnierzu AK, który brał udział w pabianickiej akcji odbicia więźniów. Cofając się dziewiętnaście lat wstecz, Owczarek miał trudne zadanie. Budynek OSP Łask odziedziczono po państwowej straży pożarnej. Był w opłakanym stanie, ponieważ całą energię poświęcano na budowę nowej jednostki. Nowy prezes zajął się więc kwestiami gospodarczymi OSP i to z niezłym skutkiem. Budynek udało się odremontować. Strażnicę wyposażono w sześć wozów strażackich. Co ciekawe, żaden nie został zakupiony z budżetu gminy. Na ten cel udało się pozyskać pieniądze ze środków zewnętrznych.

  Bardzo szczytną inicjatywą było zorganizowanie obiadów dla osób potrzebujących.

   

  Dziewiętnaście lat prezesury to masa wspaniałych wspomnień oraz setki poznanych ludzi, którzy również przyczynili się do rozwoju jednostki. Opuszczając stanowisko prezesa, Andrzej Owczarek otrzymał od swoich kolegów niezwykły prezent. Nadano mu tytuł Honorowego Prezesa OSP Łask. Podczas głosowania tylko jedna osoba była przeciwna – sam zainteresowany.

  – A jaki ze mnie prezes, jak ani razu z chłopakami nie wyjechałem na akcję, tylko dbałem o sprawy organizacyjne – mówi z rozbrajającą szczerością.

   

  Były senator Andrzej Owczarek w sejmiku województwa łódzkiego będzie pełnił funkcję radnego. Chciałby pracować w komisji zdrowia. Jego priorytety to walka o odpowiednią infrastrukturę drogową, kolejową oraz ekologię. Zapewnia, że będzie dbał o interesy strażaków oraz osób niepełnosprawnych.

  foto: zbiory prywatne

  Udostępnij