• Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami działającymi najczęściej metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”. Do komendy wpłynęło kilka zgłoszeń informujących o takich telefonach.

   

  Świadomość seniorów dotycząca oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniądze od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje. 17 maja policjanci zostali powiadomieni o kilku takich przypadkach. Na szczęście żaden z potencjalnych pokrzywdzonych nie dał się nabrać.

  Jednak mimo nieustannych apeli o rozwagę i ograniczone zaufanie, zdarzają się sytuacje, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom. Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymania przestępcy – oszusta. Jeżeli mamy do czynienia z taką prośbą telefoniczną czy osobistą, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast wzywamy policję.

   

  Policja po raz kolejny przypomina: zawsze kierujmy się zasadą „ograniczonego zaufania”. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję.  Ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach, zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy, natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2-3 minuty), dopiero wtedy można wybrać kolejny numer, np. na policję.

  Udostępnij