Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| May 22, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Uwaga na oszustów!

Uwaga na oszustów!

Policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami działającymi najczęściej metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”. Do komendy wpłynęło kilka zgłoszeń informujących o takich telefonach.

 

Świadomość seniorów dotycząca oszustów wyłudzających za pomocą różnych metod pieniądze od starszych osób jest coraz większa. Seniorzy są czujni i w porę orientują się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje. 17 maja policjanci zostali powiadomieni o kilku takich przypadkach. Na szczęście żaden z potencjalnych pokrzywdzonych nie dał się nabrać.

Jednak mimo nieustannych apeli o rozwagę i ograniczone zaufanie, zdarzają się sytuacje, kiedy starsi ludzie przekazują pieniądze oszustom. Informujemy, iż policjanci nigdy nie zwracają się z prośbą o wpłacenie pieniędzy. Nie zwracają się też do osób postronnych o pomoc w celu planowanego zatrzymania przestępcy – oszusta. Jeżeli mamy do czynienia z taką prośbą telefoniczną czy osobistą, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. W takim przypadku natychmiast wzywamy policję.

 

Policja po raz kolejny przypomina: zawsze kierujmy się zasadą „ograniczonego zaufania”. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję.  Ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach, zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy, natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona, a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2-3 minuty), dopiero wtedy można wybrać kolejny numer, np. na policję.

Wstaw komentarz