• 15 maja 2016, w wieku 52 lat zmarł Tomasz Dronka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łaskiego, geograf, zasłużony dla powiatu.

   

  Mężczyzna zmagał się z ciężką chorobą. Tomasz Dronka nie był rodowitym łaskowianinem (urodził się w Tczewie), śmiało można stwierdzić, że dla Łasku oraz całego powiatu zrobił więcej niż niejeden rdzenny mieszkaniec. Mało kto wie, że za stworzeniem popularnej imprezy „Jarmark Łaski” stał właśnie Tomasz Dronka, który był inicjatorem tego przedsięwzięcia. Człowiek orkiestra – jak mawia o nim przyjaciel Wojciech Madej.
  Jego pasją były podróże, geografia oraz historia. Szczególnie interesowała go ta o łaskich Żydach. Wydał nawet folder „Sztetl Łask”. Publikacji Dronki jest bardzo wiele. Począwszy od map, folderów, artykułów prasowych. Jego wiedza historyczna i geograficzna była bardzo duża i chętnie dzielił się nią z mieszkańcami powiatu. Był wspaniałym mówcą, co mogą potwierdzić pokolenia uczniów. Nikt nie potrafił tak zainteresować geografią jak nauczyciel Tomasz Dronka. Uczył w popularnym „Ekonomiku”. Dronka był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu w Łasku II i obecnej kadencji. Aktywnie działał również w strukturach łaskiej Platformy Obywatelskiej, gdzie był członkiem zarządu. 

  Rok przed śmiercią, Tomasz Dronka  zrealizował swoje wielkie marzenie i popłynął w rejs żaglowcem. Jego radość była ogromna. O przygotowaniach i przygodach opowiadał wszystkim. Zarażał ludzi pozytywną energią i taki pozostanie w ich pamięci.

  Na cześć Tomasza Dronki już drugi raz odbędzie się Łaski Dzień Podróżnika im. Tomasza Dronki. Impreza odbędzie się 16 czerwca. Chętni mogą zapisać się na  rajd kajakowy i rowerowy. Udział  jest bezpłatny. Zapisów na poszczególne rajdy można dokonywać za pośrednictwem poczty e-mail (pttklask@poczta.onet.pl) lub osobiście w Klubie Garnizonowym przy Placu Lotników Łaskich 1 (wtorek 16:00-18:00). Zgłoszenie musi zawierać: imię i nazwisko uczestnika, datę urodzenia, adres, telefon oraz email. W przypadku osoby małoletniej imię i nazwisko opiekuna.

  foto: powiat łaski
   

  Udostępnij