• W tym roku akcja „Znicz 2017” trwa 7 dni (od 27 października do 2 listopada). W tym czasie z całą pewnością należy spodziewać się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy, jak i na drogach tranzytowych.

   

  Policjanci będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy się znacznie liczba patroli. Funkcjonariusze przede wszystkim będą kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

  Wiele osób rozpoczęło już porządki na grobach bliskich przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym okresie wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk. Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń, należy na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu. W środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp. Jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić, czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu.

   

  Przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego, stąd też wybierając się w drogę zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów). Sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych). Pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem, zasygnalizujmy to). Przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy. Wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie). Pozostawiajmy samochody w miejscach, gdzie nie zabraniają tego przepisy, nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg. Zwracajmy szczególną uwagę na pieszych. Używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach. Bezwzględnie stosujmy się do poleceń policjantów kierujących ruchem.

  Udostępnij