• Jak co roku w kwietniu władze powiatu czczą pamięć zamordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej.

    Wiosną 1940 roku w ZSRR rozstrzelano co najmniej 21.768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji ofiar uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940-1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych. Wiele rodzin nie wie dokładnie, gdzie są pochowani ich bliscy.

    13 kwietnia 2017 roku na cmentarzu w Łasku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tej tragedii. Przemówienia wygłosili lokalni samorządowcy oraz politycy. Nawiązując zarówno do zbrodni katyńskiej, jak i katastrofy smoleńskiej. Modlitwę za duszę ofiar wygłosił ks. Krzysztof Majsterek. Następnie była salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przez delegacje różnych organizacji.

    [ngg_images source=”galleries” container_ids=”30″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

    Udostępnij