• Policjanci z Łasku w minionym tygodniu spotkali się z uczniami ze szkół z terenu powiatu. Głównym tematem tych wizyt była cyber-przemoc stosowana wobec rówieśników oraz jej skutki i konsekwencje.

    W czasie prelekcji poruszano m.in. zagadnienia z zakresu stalkingu i zagrożeń płynących z sieci. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnie wypracowywali zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

    Szybki rozwój technik teleinformatycznych przynosi ludziom mnóstwo korzyści m.in. łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji. Niestety niesie też za sobą negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi. W celu zapobiegania takim zjawiskom policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łasku prowadzą działalność profilaktyczną, odwiedzając w placówkach oświatowych uczniów i edukując ich. Tym razem na zaproszenie dyrekcji mundurowi odwiedzili uczniów Zespołu Szkół w Chociwiu, Szkoły Podstawowej w Ochlach, Społecznej Szkoły Podstawowej w Restarzewie oraz Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Przez trzy dni policjanci prowadzili lekcje, w czasie których omówili zjawisko cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Dla zobrazowania zagrożeń internetowych wykorzystali filmy zrealizowane przez Fundację Dzieci Niczyje, pokazujące jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z internetu oraz jakie skutki może nieść pozornie niewinny żart związany z nagrywaniem rówieśników telefonem. W czasie prelekcji policjanci poruszyli również zagadnienia z zakresu stalkingu. Funkcjonariusze w rozmowie z uczniami wyjaśniali, jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także rad jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami. Policjanci apelowali do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć oraz nie udzielali zbyt wielu informacji o sobie i swojej rodzinie, gdyż nigdy nie ma pewności co do prawdziwych intencji internetowego rozmówcy. Ponadto w czasie tych spotkań policjanci przypomnieli najważniejsze zasady ruchu pieszych i rowerzystów oraz o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

    Udostępnij