• Pojawiła się szansa na słuchanie i uczenie się, czym tak naprawdę jest społeczeństwo obywatelskie. W Łasku powstał Klub Obywatelski.
  Inicjatorem utworzenia w kraju 400 Klubów jest Platforma Obywatelska wspierana merytorycznie przez Instytut Obywatelski, ale celem klubów nie jest jednoczenie ludzi pod godłem PO. Celem jest samo jednoczenie.
  Każdy z nas ma inne oczekiwania i inne wyobrażenie o otaczającej nas rzeczywistości. Odnosi się to również do decyzji władz lokalnej i krajowej. Często dajemy się zasugerować obietnicami albo zwyczajnie nie do końca rozumiemy konsekwencje decyzji, jakie za nas są podejmowane. Nie do końca z braku wiedzy potrafimy ocenić skutki tych decyzji. Dlatego PO, dając podwaliny klubom, daje przestrzeń, w której spotykać się i wspierać powinni „nieobojętni”. Jako obywatele RP, nie jako członkowie konkretnych ugrupowań. Nie aby się licytować, kto ile zrobił, ale oby ocenić, co jest do zrobienia i jak zainteresować Polaków wspólnym działaniem.
  Społeczeństwo obywatelskie jest społeczeństwem bezpiecznym w konfrontacji ze złymi decyzjami czy wydarzeniami. Zintegrowane, uczciwie edukowane potrafi widzieć dobre zmiany, tam gdzie one faktycznie są, a zagrożenia z wyprzedzeniem identyfikować. Formy aktywności Klubów Obywatelskich zależne są od lokalnych warunków, pomysłów moderatorów, sugestii organizacji istniejących na danym terenie.
  Klub Obywatelski Łask – organizujemy się. Utworzona została strona na Facebooku. Można już podsyłać pomysły wspólnych działań, tematy spotkań.  Na pytania czekają eksperci. Podejmiemy każdy temat, trudny, bolesny, kontrowersyjny. Prawo, edukacja, kultura, zdrowie, problemy osób starszych, samotnych, młodzieży. Klub to przestrzeń nieograniczona wiekiem, pochodzeniem czy ideologią.
  Wciąż jeszcze jesteśmy krajem demokratycznym. My, obywatele, stanowimy jego podstawę istnienia. Jeśli chcemy, aby następne pokolenia żyły godnie i bezpiecznie, musimy przypomnieć sobie, że jesteśmy gospodarzami w swoich domach, wsiach, miasteczkach i miastach. Musimy nauczyć się swoich praw i je egzekwować, musimy przypomnieć sobie swoje obowiązki i próbować im sprostać. Kluby Obywatelskie poprzez swoją ofertę są w stanie w tym pomóc. Założeniem jest utworzenie 400 Klubów w całej Polsce. W większości miast województwa łódzkiego takie już powstały, planują spotkania, dzielą się przemyśleniami na Facebooku, zapraszają do dyskusji.
  Działalność z doskonałym skutkiem zaczął już Klub Obywatelski Kraków, Rzeszów, Białystok, Katowice, Częstochowa, Poznań, Warszawa. Gośćmi chętnie odpowiadającymi na pytania i dzielącymi sie swoją wieloletnią wiedzą byli: profesorowie Marek Zoll, Andrzej Chmaj, Tadeusz Sławek, sędzia Jerzy Stępień, profesor Jerzy Hausner. Nie zabrakło księży: biskup Pieronek, ksiądz Tomasz Dostatni, Piotr Brząkalik. Także znani i cenieni dziennikarze włączyli się do debat. Frekwencja była znakomita. Wielu młodych ludzi, którzy w Polsce postanowili kształcić się i dla jej dobra pracować, sporo kobiet, co nie dziw, zważywszy na problemy, jakie tej grupy Polaków dotykają. Zapraszamy do współpracy.

  Udostępnij