• 3 września  minął rok od powołania do życia Stowarzyszenia Rękodzieła Łaskiego Szuflandia. Zebranie założycielskie poprzedziło ważne wydarzenie, które miało zasadniczy wpływ na działalność organizacji. 4 kwietnia 2014 roku, z inicjatywy Marzanny Grałki, zorganizowana została wystawa prac utalentowanych artystek, które do dziś w większości aktywnie działają w Szuflandii promując łaskie rękodzieło, nie tylko w naszym regionie.

    W ciągu zaledwie jednego roku stowarzyszenie zrealizowało wiele przedsięwzięć z zakresu działalności społecznej, gospodarczej i przede wszystkim kulturalnej. Podjęło efektywną współpracę ze szkołami z gminy Łask, bibliotekami z Łasku, Buczku i Sędziejowic, Stowarzyszeniami Kobiet Wiejskich z Kopyści i Wrzeszczewic, Kołem Gospodyń z Orchowa i Mogilna Małego oraz Lokalną Grupą Działania, która w sposób szczególny wspiera i popularyzuje działania organizacji. Łaskie artystki prezentowały swoje wyroby podczas gminnych dożynek, Festiwali Róż i Jarmarków Łaskich, Wielkanocnego Jarmarku w łódzkiej Manufakturze, Mikserów Regionalnych w Sieradzu oraz w Łodzi. Stowarzyszenie rozwija się efektywnie pozyskując fundusze na realizację konkretnych dużych i małych projektów.  Dzięki wygranemu w ostatnim czasie grantowi „Grant na Lepszy Start”, współfinansowanemu ze środków Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich, programu realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, panie zakupiły: dwa stoły, wystawiennicze, laptopa i urządzenie wielofunkcyjne, oprogramowanie do księgowania, trzy maszyny do szycia, żelazko i deskę do prasowania, pistolety do kleju i krosna do beadingu. Satysfakcja z wygranej jest bardzo duża nie tylko ze względu na dokonane zakupy. Projekt, z którym wystartowała Szuflandia zajął 23 miejsce na 400 zgłoszonych i otrzymał jako jeden z pięćdziesięciu dofinansowanie w wysokości 5 tys. złotych.
    25 września 2015 roku stowarzyszenie finalizuje najnowszy projekt „Za(wąż)amy znajomości”. Projekt, z którym Szuflandia zajęła drugie miejsce i otrzymała 5 tys. złotych,  dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie  Dobroczynne „Razem”. W przedsięwzięciu wzięło udział około 150 dzieci ze szkół podstawowych z Wrzeszczewic, Teodorów, Bałucza, Wiewiórczyna, Okupu oraz dzieci uczestniczących w wakacyjnych zajęciach organizowanych przez biblioteki w Łasku, Buczku i Sędziejowicach. Głównym celem planu rozpoczętego w wakacje, było uszycie kolejnych trzonów węża. Wszystkie elementy zostaną połączone pod koniec miesiąca na rynku w Łasku. Spotkanie, podczas którego zawiążemy nowe znajomości, nie będzie tylko podsumowaniem projektu polegającym na zbudowaniu z poszczególnych członów jednego, długiego węża. Stowarzyszenie przygotowuje dla dzieci wiele atrakcji m.in. konkursy plastyczne i sportowe, puszczanie baniek mydlanych, czy malowanie twarzy. Nad nietypowym festynem rozpoczynającym się o godzinie 15.00, będzie czuwała łaska policja. W razie deszczu spotkamy się w sali gimnastycznej w tzw. „Elektryku”- zaprasza prezes stowarzyszenia Marzanna Grałka.

    Udostępnij