• Śnieg przykrył Łask. Intensywne opady dają w kość kierowcom. Być może dlatego jeżdżą wyjątkowo ostrożnie. Do tzw. zamknięcia gazety (oddania do druku) pomimo 24-godzinnych silnych opadów śniegu, nie było żadnych drogowych zdarzeń.
  Drogi pokrył śnieg, pojawiły się oblodzenia. Temperatura spadła poniżej zera, dlatego powinniśmy zastanowić się 10 razy zanim zdecydujemy się wsiąść w auto. Warunki jazdy są bardzo trudne, niebezpieczne. Sytuacji nie poprawia szybko zapadający zmrok, zaparowane szyby, słabo odśnieżone pojazdy. Uważajmy przede wszystkim na pieszych, kierowcy powinni unikać manewrów wyprzedzenia. Łaska policja apeluje: Warto zwolnić – lepiej dojechać później, ale bezpiecznie. Trudniejsze warunki atmosferyczne dla nikogo, o tej porze roku, nie powinny być zaskoczeniem. Niewątpliwie wymuszają one jednak zmianę sposobu poruszania się po drogach. Nie wszyscy kierowcy potrafią się do tej zmiany dostosować. Pamiętajmy, że zimą opady atmosferyczne powodują, iż droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Naiwnie jest więc liczyć, że natychmiast uda nam się w miejscu zatrzymać nasz pojazd. Wszyscy uczestnicy ruchu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze, nieważne czy poruszamy się autem czy idziemy pieszo.
  Drogowcy mają pełne ręce roboty. Pracują na drogach powiatowych (odpowiada za nie Powiatowy Zarząd Dróg oraz gminnych (UM w Łasku).
  – Posypujemy nasze drogi, najpierw te pierwszej kolejności, potem drugiej, chodniki także na bieżąco – zapewnia naczelnik wydziału gospodarki Krzysztof Nowakowski. – Jeśli pojawiają się ubite pokrywy lodowe, najpierw odśnieżamy, potem posypujemy mieszanką piasku i soli.
  Posypano m.in. skrzyżowanie alei Niepodległości (krajowa) i 9 maja (powiatowa).
  – Gmina w jednostkowych przypadkach nie pozostaje obojętna, zwłaszcza jeśli chodzi o skrzyżowania w mieście – dodaje naczelnik.

  W Łasku do odśnieżenia jest ok. 23 km dróg gminnych, 7.300 m chodników, w Kolumnie ok. 28 km dróg i 400 m chodników, na terenach wiejskich 193 km dróg i 963 m chodników. Do tego 17 km „niczyjej” krajówki, którą odśnieżać ma GDDKiA. Jeśli chodzi o powiatowe – drogowcy muszą uporać się z 220 km dróg. W Łasku i Kolumnie odśnieża DREWZEL s.c. G.G. Skrzypczyńscy z Orchowa, na terenach wiejskich Usługi w Zakresie Budownictwa Mariusz Pisarek z Woli Bałuckiej. Powiatowe odśnieżają 4 firmy, w tym w Łasku Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Władysław Pisarek TRANS BRUK. Właściciele prywatnych posesji obowiązani są do odśnieżania chodników przy nieruchomościach przylegających bezpośrednio do pasa drogowego.

  Udostępnij