• Leczenie kanałowe to popularna procedura stomatologiczna stosowana w przypadku uszkodzenia lub zainfekowania miazgi zębowej, na przykład w wyniku zapalenia powstałego przez rozwiniętą próchnicę. W celu zapewnienia jak najwyższej skuteczności i precyzji, coraz więcej gabinetów stomatologicznych korzysta z zaawansowanych technologii podczas przeprowadzania tego zabiegu. Pozwala to na dokładne zbadanie kanałów, zwiększając efektywność zabiegu. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe?

  Leczenie kanałowe – kiedy jest stosowane?

  Endodoncja to dziedzina stomatologii skupiająca się na diagnozowaniu i leczeniu chorób miazgi zębowej. Miazga to delikatna, bogato unerwiona tkanka łączna i naczyniowa wypełniającą komorę i korzeń zęba. Zapalenie miazgi zębowej jest z uwagi na silne unerwienia niezwykle niekomfortowe i bolesne. Aby uratować zakażony ząb, konieczne jest właśnie leczenie kanałowe, często nazywane też leczeniem endodontycznym czy właśnie endodoncją. Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie zainfekowanej miazgi, oczyszczenie kanałów korzeniowych oraz odbudowanie ich z pomocą specjalnego materiału, aby zapobiec dalszym komplikacjom.

  Jak wygląda leczenie kanałowe?

  Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest skomplikowaną procedurą, która wymaga od stomatologa niezwykłej precyzji i pewnej ręki. Dzięki mikroskopowi dentysta ma możliwość dokładnego oglądania struktury zęba oraz wąskich i krętych kanałów zębowych, dzięki czemu efektywność zabiegu jest większa.

  Jakie są kolejne etapy leczenia kanałowego? Po znieczuleniu zęba stomatolog dokładnie mierzy kanały za pomocą endometru. Następnie, za pomocą specjalistycznych narzędzi dentysta usuwa zainfekowaną miazgę oraz oczyszcza kanały z bakterii i zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu kanałów wypełnia się je specjalny materiałem, gutaperką. Unika się w ten sposób ponownego zakażenia tego samego zęba. Po wszystkim dentysta sprawdza, czy wszystkie kanały zostały rzeczywiście poprawnie wypełnione i odbudowuje ząb na przykład za pomocą założenia korony protetycznej. Cała procedura może być wykonywana w kilku wizytach, w zależności od stopnia zaawansowania zakażenia oraz liczby kanałów korzeniowych do leczenia.

  Leczenie kanałowe – koszt usługi

  Koszt leczenia kanałowego może być uzależniony od wielu czynników, takich jak lokalizacja gabinetu stomatologicznego, stopień zaawansowania zakażenia, liczba kanałów wymagających leczenia oraz materiały użyte do wypełnienia i odbudowania zęba. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie kanałowe pod mikroskopem może być droższe niż tradycyjne leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu, ze względu na wyższe koszty związane z zaawansowaną technologią oraz czasem potrzebnym na przeprowadzenie zabiegu. Warto jednak zainwestować w leczenie kanałowe pod mikroskopem, ponieważ gwarantuje ono wyższą skuteczność, precyzję oraz komfort pacjenta podczas zabiegu.

  Udostępnij