• Padający śnieg oraz niskie temperatury powodują, że warunki na drogach stają się trudniejsze. Kierujący muszą pamiętać, że na śliskiej nawierzchni, droga hamowania znacznie się wydłuża. Taka pogoda stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. W takich warunkach nadmierna prędkość, wyprzedzanie, wymijanie czy wchodzenie w zakręt, staje się dużo bardziej niebezpieczne. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną wypadku lub kolizji.

  Policjanci z Łasku apelują, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych z jakimi mamy do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielnie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to jedne z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. 

  O tym, jak brak ostrożności czy niedostosowania prędkości do warunków drogowych może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń przekonali się kierowcy poruszający się po drogach powiatu łaskiego.

  Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek 1 grudnia, około godziny 7:30 na drodze ekspresowej S8 na wysokości miejscowości Dąbrówka. 22-letni kierujący samochodem marki Renault Master nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem a następnie uderzył w bariery ochronne. 22-letni mieszkaniec powiatu nakielskiego był trzeźwy i nie doznał żadnych obrażeń. Został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 złotych. 

  Drugie tego typu zdarzenie odnotowano w niedzielę, 3 grudnia o godzinie 3:30. Sytuacja miała miejsce również na trasie S8, ale tym razem na wysokości miejscowości Sięganów. 30-letni kierujący samochodem marki Volkswagen Passat identycznie jak w pierwszym przypadku, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i tak samo uderzył w bariery. Mieszkaniec Łodzi był trzeźwy i również został ukarany mandatem karnym. 

  Tego samego dnia po godzinie 8:00 w miejscowości Wola Kleszczowa, 67-letnia mieszkanka Łodzi nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. W wyniku zdarzenia jej pojazd przewrócił się na bok. Kierująca była trzeźwa i nie doznała żadnych obrażeń.

  Pamiętajmy!
  Rozsądek przede wszystkim! Obecna aura sprawia, że droga w wielu miejscach jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o wypadek. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie przygotowanie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

  sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski 

  Udostępnij