• Posiadacze psów doskonale wiedzą, że ich pupile to ogromne łasuchy. Często zdarza się, że nie możemy oprzeć się błagalnemu, psiemu spojrzeniu i raczymy naszego czworonoga dodatkową porcją karmy czy przekąskami. Okazuje się jednak, że utrzymanie prawidłowej diety i optymalnej ilości posiłków jest dla psa wyjątkowo istotne. Nie tylko jest to profilaktyka otyłości, ale także zadbanie o dobre zdrowie i samopoczucie naszego pupila. Modele żywieniowe dla czworonogów wielokrotnie były przedmiotami dyskusji i zastanawiano się także, ile posiłków dziennie powinien nasz pupil otrzymywać. Wobec tego, ile razy na dzień powinniśmy wypełniać miskę naszego psiaka smakowitą karmą?

  Ile razy dziennie powinniśmy karmić naszego pupila?

  Nasza czworonogi przepadają za dobrą i smakowitą karmą z soczystymi kawałkami mięsa. Nie ma wątpliwości co do tego, że absolutnie każdy z pupili będzie domagał się jedzenia w niezwykle krótkich odstępach czasu, a jeśli właściciele rzeczywiście na to przystaną, wówczas nasz psiak wyrobi sobie niezbyt dobre dla niego nawyki. Żywienie psa- o ile będzie ono optymalne i zbilansowane- z pewnością zapobiegnie otyłości oraz rozwojowi innych chorób. Wobec tego, ile razy dziennie powinniśmy karmić psa? Otóż weźmy pod uwagę jego wiek, ewentualną ciążę- w przypadku suczek, czy nawet i styl życia. Przy założeniu, że nas pupil codziennie poświęca czas na aktywność fizyczną i jest zdrowym pieskiem w sile wieku, powinien otrzymywać on dwa posiłki dziennie. Ten model żywienia zalecany jest przed weterynarzy, a o jego słuszności można więcej przeczytać na stronie: https://blog.piesotto.pl/ile-razy-dziennie-dawac-psu-jedzenie/

  Psy „kanapowe” i psy aktywne- ile razy dziennie powinny otrzymywać posiłki?

  Wspomniane już zostało, że ilość otrzymywanych posiłków w ciągu dnia w dużej mierze zależy od aktywności naszego pupila. Okazuje się, że psy, które są wyjątkowo aktywne czy nawet pracują, będą wymagały 3 posiłków dziennie. Wynika to z faktu, że pożytkują one znacznie więcej energii w ciągu całego dnia i z pewnością muszą znaleźć odpowiednie źródła, by te zapasy uzupełnić. W przypadku psów kanapowych jednak jest nieco inaczej. Tego typu psiaki większość swojego czasu poświęcają głównie na wypoczynek i leżakowanie, a co za tym idzie, powinny otrzymywać posiłki znacznie rzadziej jak np. 2 razy dziennie- rano i wieczorem. W ich przypadku łatwo można się domyślić, że nie wykorzystują one aż tak wielkich pokładów energii, a nadmiar kalorii przyswajanych wraz z jedzenie może niekorzystnie odkładać się w postaci nadmiaru tłuszczu.

  Ile razy dziennie powinniśmy karmić szczeniaki?

  Szczeniaki rozwijają się i rosną wyjątkowo szybko. W praktyce więc oznacza to, że zużywają one znacznie większe pokłady energii i potrzebują dobrego źródła, by te zapasy uzupełnić. Trzeba więc jasno sobie powiedzieć, że szczeniaki powinny jeść znacznie częściej, jednocześnie powinny one dostawać małe porcje. Dla przykładu ośmiotygodniowe szczenię powinno dostawać od 4 do 5 małych posiłków dziennie. Jednak już po ukończeniu 6 miesiąca życia, posiłki możemy ograniczyć do 3 dziennie i nieco zwiększyć ich porcję. Ogólna zasada jest taka, że wraz z wiekiem psa, zwiększa się porcja posiłków, zaś skutecznie zmniejsza się ich ilość.

  Czy przekąski i smakołyki wliczają się do posiłków?

  Psie przysmaki i kąski to również nieodłączny element psiej diety. Tak naprawdę jednak nie wliczają się one do pełnowartościowych posiłków, a właściciele powinni pamiętać, że takimi smaczkami nie zastąpią psu miski wypełnionej karmą. Wobec tego, choć taki „dodatków” nie powinno traktować się jako posiłki, to jednak warto pamiętać, by dawkować je w granicach zdrowego rozsądku. Przekąski o wysokiej zawartości tłuszczu czy też cukru z pewnością posmakują pupilom, jednocześnie mogą mieć one wyjątkowo niekorzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Dieta psa powinna być więc optymalnie zbilansowana, nie tylko pod względem ilości posiłków, ale także i pod względem ich jakości. Wówczas nasz pupil nam za to podziękuje.

  Udostępnij