• Wspaniałe wieści dotarły do nas z Warszawy. Wszystkie projekty złożone przez samorząd województwa łódzkiego do programu Kolej PLUS uzyskały dofinansowanie i zostaną zrealizowane. Zarząd rozdzielił też pieniądze na zieloną energię.

  Dzięki rządowemu programowi inwestycje w kolej w Łódzkiem przekroczą 1 mld 250 mln zł. Przypomnijmy, że chodzi o trzy projekty:

  – modernizację i elektryfikację linii kolejowej z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa, a także wydłużenie linii do Bogumiłowa (tutaj wchodzi też w grę budowa torów na odcinku ponad 7 km);

  – budowę linii łączącej Wieluń z byłą magistralą węglową, czyli trasą kolejową ze Śląska na Pomorze;

  – przygotowanie dokumentacji budowlanej linii z Tomaszowa do Skarżyska Kamiennej (w tym przypadku Łódzkie jest partnerem województwa świętokrzyskiego).

  Łódzkie projekty przeszły wszystkie etapy kwalifikacji i do 2028 roku powinny być zrealizowane. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie 85 procent kosztów. Pozostała kwota to wkład marszałka i pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy.

  – To historyczny moment. Od chwili, gdy pojawił się program Kolej Plus i możliwość skorzystania ze środków, które gwarantował, natychmiast przystąpiłem do budowania pomysłów pozwalających zagospodarować te środki w naszym regionie – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. – Nasze projekty zostały tak skalibrowane, by oprócz walki z wykluczeniem komunikacyjnym, wygenerowały nowe miejsca pracy – dodał.

  95 mln zł na OZE w Łódzkiem

  Łódzkie inwestuje też w zieloną energię unijne pieniądze. Dzięki nim przy domach mieszkańców województwa łódzkiego powstaną wkrótce tysiące instalacji fotowoltaicznych, setki pomp ciepła, kotłów na biomasę i kolektorów słonecznych.

  Zarząd Województwa Łódzkiego kilkakrotnie zwiększył kwotę przeznaczoną na konkurs unijny przewidujący dofinansowanie takich inwestycji. W ten sposób wsparcie otrzyma 26 projektów, a rozdysponowana kwota to 95 mln zł.

  O pieniądze wnioskowały samorządy, ale bezpośrednimi odbiorcami będą w większości sami mieszkańcy. Największy, wspólny projekt złożyły gminy Żarnów i Paradyż. Planują one inwestycje warte prawie 18 mln zł, a dofinansowanie unijne dla nich wyniesie 14 mln zł. Za te pieniądze na terenie obu gmin powstaną 833 mikroinstalacje OZE, w tym instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

  – Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko dbałość o środowisko, ale również uniezależnianie się od gazu czy węgla w Łódzkiem. W obecnej sytuacji ma to ogromne znaczenie, dlatego chętnie zwiększyliśmy alokację na ten konkurs – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

  Udostępnij