Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| December 4, 2021

Scroll to top

Top

Rachmistrz może zapukać do Twych drzwi -

Rachmistrz może zapukać do Twych drzwi

Od wczoraj (23 czerwca) ruszyły wywiady bezpośrednie w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie uczestniczyły w samospisie internetowym czy wywiadzie telefonicznym. Spis metodą wywiadu bezpośredniego prowadzony jest z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa.

Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Udział w wywiadzie jest obowiązkowy.

Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać spisującego i jak w razie wątpliwości sprawdzić jego tożsamość. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający imię i nazwisko wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres na jaki identyfikator został wystawiony.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub przez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). W przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Urzędnicy zachęcają jednak, by nie czekać na telefon lub wizytę rachmistrza i spisać się samemu. Można to zrobić na stronie internetowej https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez internet, mogą wziąć udział w loterii.