Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| August 4, 2020

Scroll to top

Top

No Comments

Mimo pandemii dużo inwestycji

Mimo pandemii dużo inwestycji

Rok 2020 rozpoczął się dla nas wszystkich blokadą gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa COVID 19. Wiele dziedzin gospodarki zostało wyeliminowanych z obrotu a inne pracowały na „wolniejszych obrotach”.

Urząd Gminy w Buczku od początku wprowadzenia obostrzeń i reżimu sanitarnego starał się funkcjonować tak aby mieszkańcy nie odczuli zbyt dotkliwie zaistniałej sytuacji a tym samym  aby najważniejsze sprawy mogli w urzędzie załatwi choć nie w bezpośrednim kontakcie z pracownikiem.

Niezależnie od tych ograniczeń  gmina realizowała  wcześniej zaplanowane zadania w szczególności inwestycje i tak:

Zostały oddane 4km dróg w miejscowościach: Buczek, Strupiny, Sowińce, Czestków a w najbliższym czasie planujemy w Buczku ul. Brojsce oraz czekamy na dofinansowanie drogi w Petronelowie co łącznie stanowić będzie ok 5 km . W najbliższej perspektywie jest również przewidziana budowa dróg na osiedlu truskawkowym, na  którym powstają domy jak grzyby po deszczu.

Nasze plany zmierzają również do poprawy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i w tym zakresie przystępujemy do rozbudowy stacji uzdatniania wody w Buczku i Brodni oraz rozbudowy kanalizacji w Buczku na ulicy Południowej i Spokojnej za około 2,5 mln zł. W miesiącu czerwcu został ogłoszony przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i ostatecznie wygrała dotychczasowa firma „Wywóz Nieczystości  oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach” Częstochowa, która przez ostanie 1,5 roku odbierała śmieci  z naszej gminy. Uzyskana kwota z przetargu to 2,3 mln zł. Realna cena za śmieci dla mieszkańca to kwota 24 zł, ale na mój wniosek Rada Gminy przechyliła się do tego aby dopłatę dla mieszkańców w wysokości 7zł utrzymać  dalej dlatego cena wynosi 17 zł od osoby od 1 lipca 2020 roku. Chcę zaznaczyć, że stawka w naszej gminie jest stosunkowo niska w porównaniu z kwotą  30 zł w innych gminach, choć mam świadomość , ze w obecnej sytuacji wzrostu cen na wiele produktów będzie to dodatkowym obciążeniem dla Państwa budżetu domowego.

Jednocześnie chcę poinformować, że nie zapominamy o naszych najmłodszych mieszkańcach, którzy w tym czasie doświadczyli wiele nowego nie uczęszczając do szkoły czy przedszkola. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom jakim jest zdalne nauczanie zakupiliśmy nowych 67 komputerów dla uczniów aby mieli możliwość zdalnej nauki, a także przekazaliśmy pond 100 komputerów, które były we władaniu mieszkańców za symboliczną  złotówkę plus vat, aby duża liczba dzieci i młodzież mogła nadal korzystać z komputerów.

Przebudowa strażnica w Woli Buczkowskiej oraz zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości  dobiega końca, inwestycja za ponad 900 tys. złotych.

W ciągu 2-3 tygodni powinno już nastąpić  podpisanie umowy z mieszkańcami na ogniwa fotowoltaiczne, długi okres oczekiwania  spowodowany jest obecną sytuacja pandemii w kraju, a co za tym idzie praca zdalna Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz firmami z nami współpracującymi.

Gmina otrzymała dofinasowanie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 10.000 tys. złotych dla sołectwa Grzeszyn dla małego projektu lokalnego: „Piknik rodzinny Międzypokoleniowe wakacje dla mieszkańców sołectwa Grzeszyn”

Mam nadzieję, że niedługo wrócimy do normalności czego sobie i Państwu życzę.

            Bronisław Węglewski

Wójt Gminy Buczek

Wstaw komentarz