• „Nie kupuj, adoptuj” – to slogan ogólnopolskiej kampanii społecznej namawiającej do adopcji zwierzaków. Psiaki i koty z gminy Łask czekają w Wojtyszkach na nowych właścicieli. Może Ty okażesz im swoją miłość?

   

  Podczas siódmej edycji Festiwalu Róż na placu 11 Listopada można było spotkać osobę, która zachęcała do adopcji psów z terenu gminy Łask. Popieramy akcję zorganizowaną przez Urząd Miejski. Na łamach naszej gazety prezentujemy kilka cudownych psiaków oraz kotków, które czekają na swojego właściciela.

  Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego (www.lask.pl) znajduje się zakładka pt. „Adoptuj zwierzaka”, a tam aż kilkadziesiąt fotek piesków, które chciałyby znaleźć swój dom. To zwierzaki z gminy Łask, które zostały odłowione, ponieważ wałęsały się po naszym terenie. Życie ich nie oszczędziło. Znane są przecież sytuacje, kiedy ludzie bezwzględnie porzucają psy, bo np. chcą wyjechać na wakacje, albo okazuje się, że mają alergie lub zajmowanie się nimi okazuje się być zbyt dużym obowiązkiem.

  Każdy kto może adoptować psa i ma ku temu odpowiednie warunki, może zgłosić się pod adres: Hotel dla Zwierząt i Ptactwa Domowego Longin Siemiński, Gabinet Weterynaryjny, Schronisko, Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Adopcyjne Wojtyszki 18, 98-277 Brąszewice. Biuro Firmy: 92-176 Łódź, tel. (42) 671-34-49, 501-066-519. Schronisko Wojtyszki 18, gmina Brąszewice, tel. 512-324-940, 509-706-610. Informacji odnośnie psów i adopcji udzielają: Wioletta Rabenda, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa, pokój nr 48, tel. (43) 676-83-48, e-mail: w.rabenda@lask.pl, oraz Grzegorz Skibiński, inspektor w wydziale ochrony środowiska, pokój nr 50, tel. (43) 676-83-50,  e-mail: g.skibinski@lask.pl

  Adopcja jest bezpłatna. Psy do niej przygotowane są odrobaczone, przebadane weterynaryjnie, posiadają szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie, a także chipy, które pomogą na szybką identyfikację i odnalezienie psa.

   

  Dodajmy, że brak sterylizacji i kastracji są również przyczyną bezdomności zwierząt. Dlatego włodarze miasta tak chętnie do tego namawiają. Z kasy gminy płyną potężne pieniądze na utrzymanie bezdomnych zwierząt w schronisku, dlatego mieszkańcy gminy mogą darmo wykonać taki zabieg. Są one wykonywane na wniosek właściciela zwierząt. Te dostępne są w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Łasku, parter, pokój 100 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łasku. Wnioski będą realizowane do wyczerpania środków zabezpieczonych w budżecie gminy. Decyduje więc kolejność złożenia wniosku.

  Zabiegiem bezpłatnej sterylizacji/kastracji mogą być objęte psy/koty, których właściciel potwierdzi uprawnienia do jego wykonania poprzez okazanie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym swoją tożsamość i zamieszkanie na terenie gminy Łask. W przypadku sterylizacji/kastracji psa musi być on elektronicznie oznakowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie (aktualne zaświadczenie od lekarza weterynarii). Powyższy wymóg nie dotyczy kotów. Po wykonaniu zabiegu właściciel psa/kota otrzyma potwierdzenie wykonania zabiegu.

   

  W gminie przeprowadza się również zabieg bezpłatnego czipowania psa. To ogromne ułatwienie, kiedy nasz pupil „zwije”. Wystarczy wizyta u weterynarza, by odnaleźć właściciela. W Łasku bezpłatnym czipowaniem mogą być objęte psy, których właściciele okażą dokument (ze zdjęciem) potwierdzający tożsamość właściciela psa oraz aktualne zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Następnie po wypełnieniu przez właściciela psa formularza rejestracyjnego Międzynarodowej Bazy SAFE-ANIMAL zostanie wykonany zabieg polegający na podskórnej iniekcji identyfikatora (mikroprocesora) psu. Po wykonaniu zabiegu informacje zawarte w formularzu zgłoszeniowym zostaną wprowadzone do Międzynarodowej Bazy SAFE-ANIMAL, a na potwierdzenie wykonania usługi właściciel otrzyma dowód elektronicznego oznakowania psa oraz zawieszkę na obrożę z kodem QR informującą, że zwierzę posiada mikroczip i jego dane znajdują się w Międzynarodowej Bazie SAFE-ANIMAL.

   

  Po szczegółowe informacje odsyłamy do wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Miejskiego w Łasku, ul. Warszawska 14, tel. (43) 676-83-50.

  Udostępnij