• Gabriel Szkudlarek będzie rządził Łaskiem przez kolejne pięć lat. Rywalizacja była zacięta, a wynik może dać do myślenia, ponieważ obecny burmistrz uzyskał niecały procent poparcia więcej niż Piotr Wołosz.

   

  Druga tura cieszyła się mniejszą popularnością. Frekwencja wynosiła ponad 42%. Czekanie na wyniki to był prawdziwy dreszczowiec. Kandydaci szli łeb w łeb. Ostatecznie wygrał Gabriel Szkudlarek. Na 64-letniego mieszkańca Orchowa zagłosowało 4762 wyborców. Jego kontrkandydat otrzymał 4579 głosów. Różnica wynosi zaledwie 189, co daje niecały procent poparcia więcej. Taki wynik to zupełne zaskoczenie. Szkudlarek wygrywał w cuglach, a w tym przypadku do ostatniego momentu nie wiadomo było, kto obejmie fotel burmistrza.

   

  W Łasku zdecydowanie wygrał obecny burmistrz i uzyskał 2746 głosów poparcia. Na jego kontrkandydata zagłosowało 2258 wyborców. Inaczej sprawa przedstawia się w pozostałych miejscowościach. W Kolumnie zwycięzcą był Piotr Wołosz, na którego oddano 888 głosów. Burmistrz uzyskał ich 559. Co ciekawe, Sylwester Florczak, który w pierwszej turze otrzymał ogromną liczbę głosów w Kolumnie, na facebookowym profilu oświadczył, że głosować będzie właśnie na Szkudlarka. Nie udzielił on oficjalnego poparcia, ale część jego wyborców mogła zagłosować na obecnego burmistrza. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. To powinno dać do myślenia Szkudlarkowi, bowiem ta liczba głosów pokazuje, że mieszkańcy dzielnicy nie są zadowoleni z jego rządów, co niejednokrotnie sygnalizowano i ma odzwierciedlenie właśnie w wyborach.

  W Łopatkach o jeden głos wygrał Piotr Wołosz. W Okupie stosunkiem głosów 205:198 wygrał również ten kandydat. W Teodorach 311 do 303 zwyciężył Gabriel Szkudlarek. Taka sama sytuacja przedstawiała się również w Bałuczu (216:181). Zwyciężył również w  Wiewiórczynie (sołectwo Orchów i Wiewiórczyn) stosunkiem głosów 338:202. W obwodzie Wiewiórczyn 2 (sołectwa: Anielin, Krzucz, Wronowice i Wydrzyn) zagłosowano na Piotra Wołosza (280:153). Tak samo było w Centrum Dializa (10:3).

  Wynik mógł nieco przestraszyć Bezpartyjne Porozumienie Samorządowe. W jednym z komentarzy na Facebooku Wojciech Madej stwierdził, że taka mała różnica głosów będzie tematem rozmowy na najbliższym zebraniu.

  Niektórzy uważają, że porażka Wołosza związana jest z niechęcią mieszkańców miast do Prawa i Sprawiedliwość. Gdyby Wołosz był bezpartyjny, to wygrałby. Zainteresowany twierdzi, że nie odpuszcza i będzie dalej działał na rzecz miasta (ma mandat radnego miejskiego).

  – Jestem zadowolony z wyniku. Zabrakło niewiele głosów, żeby osiągnąć sukces. Dziękuję mieszkańcom, że poszli na wybory. Dziękuję również za każdy głos oddany na moją osobę. Nie poddaję się i dalej będę działał na rzecz gminy Łask – mówi Piotr Wołosz.

  Niestety, Gabriel Szkudlarek nie udzielił nam powyborczego komentarza.

  W Radzie Miejskiej PiS otrzymało tyle samo mandatów co Bezpartyjne Porozumienie Samorządowe. Należy spodziewać się jednak koalicji KO z BPS oraz SLD.

   

  * * *

   

  Gabriel Szkudlarek ma 64 lata. Mieszka w Orchowie. Z wykształcenia jest radcą prawnym. Żonaty, pięcioro dorosłych dzieci. Od 24 lat pracuje w administracji rządowej i samorządowej. Był m.in. dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu, zastępcą i dyrektorem wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, a także dyrektorem generalnym tego urzędu. Do swoich zasług zalicza remonty obiektów oświatowych, budowę dróg, siłowni zewnętrznych, modernizację ZKM-u, remont miejskiej pływalni, budowę żłobka czy wymianę taboru autobusowego.

  Udostępnij