• Prawo i Sprawiedliwość łączy siły z Kukiz’15. To jedyne ugrupowanie w powiecie łaskim, które wystawiło kandydatów do wszystkich samorządów gminnych oraz powiatowego. Na specjalnej konwencji wyborczej przedstawiono również kandydata na burmistrza Łasku. Jest nim Piotr Wołosz.

   

  Konwencja wyborcza PiS-u i Kukiz’15 zorganizowana została „na bogato”. 18 września sala Łaskiego Domu Kultury wypełniła się sympatykami tych partii. Początek konwencji to odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. W Łasku pojawili się posłowie Tadeusz Woźniak, Piotr Polak, senator Maciej Łuczak oraz Krzysztof Ciebiada, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego. Popisano również porozumienie o wspólnym przystąpieniu do wyborów.

  IMG_1591

  Tak chce zmieniać Łask

   

  Kolejny punkt konwencji to przedstawienie programu wyborczego. Kandydat rozpoczął od infrastruktury drogowej.

  – Nie może być tak jak pod koniec roku, gdzie ze względów formalnych samorząd łaski odpadł z programu dróg lokalnych. Tym bardziej że w przyszłym roku rząd przeznaczy 6 miliardów na budowy dróg gminnych i powiatowych. Nie możemy tego zaprzepaścić – powiedział kandydat.

  Nawiązał do Kolumny, gdzie drogi nie są wyasfaltowane oraz nie mają odpowiedniego nawodnienia. Po każdych ulewach mieszkańcy borykają się z nadmiarem deszczówki. Wołosz nawiązał również do rowerów miejskich, które niebawem mają stanąć w Łasku.

  – Zaczynamy od złej strony. Najpierw powinniśmy wybudować ścieżki rowerowe, a następnie takie punkty wypożyczania rowerów. Gdzie ci cykliści mają jeździć? – pytał retorycznie.

  Zaznaczył również, że priorytetem jest budowa chodników. Dotychczasowe są nierówne, mają kilkadziesiąt lat. Płyty są krzywe, niejednokrotnie wystają z chodnika korzenie drzew. Dla starszych osób spacer po takiej ścieżce jest szalenie niebezpieczny.

  – Trzeba sięgać po dotacje rządowe. Wystarczy spojrzeć na gminę Widawa, gdzie pracuję. Dzięki środkom zewnętrznym udało się przeprowadzić szereg inwestycji – zapewniał.

  Kolejnym punktem był edukacja, czyli budowa przedszkoli i żłobków, by mieszkanki Łasku mogły sprawnie wracać do pracy. Według Wołosza zmiany należy również zastosować w szkołach podstawowych, by przystosować je do obecnej reformy.

  Wołosz wykorzystał również punkt, który najbardziej irytuje łaskowian. To cena za wodę i ścieki.

  – Słyszymy, ile w ciągu trzech lat cena wzrośnie. Z każdym rokiem podwyżka wynosić będzie 10%. Niektórzy mówią, że to wina Wód Polskich, a nie gminy. Nie wprowadzajmy nikogo w błąd. MPWiK Łask decyduje o cenie. Wody Polskie tylko zatwierdzają stawki – tłumaczył.

  Kandydat mówił również o przyłączeniu gazu do Kolumny. Chce zorganizować spotkanie dla mieszkańców z dyrektorem spółki gazowej. Chciałby wskrzesić spółkę komunalną, która dbałaby o porządek w mieście. Według niego to tańsze i efektywniejsze rozwiązanie niż wynajmowanie firm zewnętrznych. Piotr Wołosz nie zapomniał również o temacie związanym ze służbą zdrowia.

  – Mamy przychodnię przy ulicy Polnej. Często widzę jak osoby, które przychodzą po 8.00 rano, są odsyłane z kwitkiem. Mówiono im, że lista do lekarzy jest zapełniona i należy przyjść następnego dnia. Nie wyobrażam sobie, że ktoś ciężko chory powie swojej chorobie, że ma przyjść za 24 godziny. Przychodnia ma za mało lekarzy lub jest źle zarządzana i trzeba to zmienić – dodał.

  Kandydat chciałby również, żeby w przychodniach gminnych rozszerzono ofertę o lekarza od chorób krążeniowych oraz onkologa. Nie ominął również gorącego tematu przeniesienia rehabilitacji do Łasku.

  – Nie może tak być, że na siłę chcemy zrobić interes pomimo sprzeciwu ludzi. Ja się na to nie zgadzam. Służba zdrowia ma być dla pacjentów, a nie dla biznesu – zapewnił.

  Wołosz wbił również szpilę obecnemu burmistrzowi. Chodzi o popularny „Zajączek”, czyli zbiornik wodny. Stwierdził, że łaskowianie zasługują na to, by godnie wypoczywać, a póki co mami się ich obietnicami. Budowa zbiornika przewija się w kampaniach wyborczych od kilkunastu lat, a tymczasem nie remontuje się obecnej infrastruktury. Wołosz uważa, że w tym miejscu nie zmieniło się nic od czasów jego dzieciństwa. Stawia natomiast na rekreacyjne wykorzystanie rzek Grabi oraz Widawki. To wspólny pomysł dla wójtów gmin, by wzdłuż rzek budować przystanie i promować kajakarstwo. Ponadto kandydat chce wykorzystać rządowe pieniądze do budowy stref aktywności (boiska do gier, siłownie zewnętrzne).

  Ma zamiar również zbadać źródła geotermalne, jakie znajdują się na łaskiej ziemi. Jeżeli parametry okażą się dobre, chciałby w partnerstwie publiczno-prywatnym wybudować taki ośrodek rekreacyjny, jak np. w Uniejowie.

  – Zaznaczam od razu, że to nie jest koncepcja na dwa, trzy lata. Myślę jednak, że za pięć czy siedem lat istnieje szansa, że taki obiekt powstanie – wyznał.

  Kandydat nawiązał również do bezpieczeństwa. Jako burmistrz chciałby wspierać policję poprzez zakup urządzeń, które pomogą w jego utrzymaniu, by ludzie bez obaw mogli wychodzić wieczorem z domu. Ma zamiar wspierać również Ochotnicze Straże Pożarne, przy wsparciu rządowym. Jako przykład podał gminę Widawa.

  – W małej gminie Widawa, która ma zaledwie 7 tysięcy mieszkańców potrafiliśmy dla OSP pozyskać blisko 2 miliony złotych. Jak się tylko chce, to można to zrobić. Najlepszym przykładem jest Widawa, o której tutaj mówię. Współpracuję z wójtem i widzę, że najlepszą politykę zarządzania nie prowadzi się zza biurka, tylko jeździ się od urzędu do urzędu, od ministerstwa do parlamentu, by zdobywać te pieniądze. Wykorzystać własne środki budżetowe każdy potrafi. Sztuką jest jednak sięgać po różnego rodzaju dofinansowania – zakończył.

  Piotr Wołosz zapewnił również, że w gminie Łask organizować będzie spotkania.

   

  Ostro o działaniach powiatu

   

  Swój program wyborczy przedstawił również główny kandydat do Rady Powiatu, czyli Robert Szczepaniak z Kukiz’15. Nie omieszkał wspomnieć o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który obnażył nieprawidłowości związane z brakiem kontroli powiatu nad spółką Dializa, oraz o niezrealizowaniu kilkudziesięciu milionowych inwestycji przez tę spółkę.

  – Przywrócenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom powiatu może być zapewnione tylko dzięki konsekwentnym kontrolom przestrzegania umowy przez spółkę, z uwzględnieniem jakości pełnionych usług oraz ulepszania przedmiotu dzierżawy, tak aby mieszkańcy przywrócili utracone zaufanie – zaczął.

  Dodał, że należy rozszerzyć zakres usług powiatowego zespołu poradni, szczególnie o poradnie zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień.

  Następnym tematem był stan dróg powiatowych.

  – Jak jeżdżę po Łasku, to zastanawiam się, czy my jesteśmy gorsi od innych miast. W innych miejscowościach są ronda, sygnalizacje świetlne, oznaczenia niebezpiecznych miejsc. Sygnalizację świetlną mamy tylko przy Kauflandzie. Mieliśmy mieć trzy ronda, a skończyło się na przedwyborczych obietnicach. My chcemy podjąć działania zmierzające do budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Narutowicza – dodał.

  Nie zapomniał również o tragicznym stanie ulicy Armii Krajowej. Stwierdził, że ta ulica powinna być wizytówka miasta, ponieważ znajduje się tutaj wiele ważnych obiektów.

  – Dziwię się, dlaczego Kolumna, największa dzielnica Łasku, jest traktowana jak trędowata. Brakuje chodników nawet przy głównych ulicach. Wiele dróg jest piaskowych – grzmiał.

  Nawiązał także do utraconej przez powiat dotacji z Urzędu Wojewódzkiego na modernizację dróg.

  – Chcemy zrównoważonego rozwoju dróg powiatowych. W tym celu będziemy sięgać po dofinansowania rządowe. Przygotujemy merytoryczne, dobrze punktowane wnioski – wyjaśnił.

  Obiecał również większe inwestycje w Powiatowy Zarząd Dróg, który według niego jest zaniedbywany przez obecne władze.

  – Na czternastu pracowników siedem siedzi za biurkiem. Widać tempo pozimowych napraw dróg czy koszenia rowów. Powiatowy Zarząd Dróg musi zostać doposażony. Widziałem pracowników, którzy jeżdżą starym, zdezelowanym Lublinem. Jaki się to ma do passata za 130 tysięcy, które kupiły sobie władze starostwa – powiedział na zakończenie.

  Jego kolejnym pomysłem jest stworzenie sieci ścieżek rowerowych oraz inwestycja w edukację bez likwidowania szkół. Chciałby urozmaicić ofertę edukacyjną, by młodzież wybierała placówki w powiecie łaskim. Duży odsetek uczniów decyduje się na szkoły z ościennych powiatów.

   

  Konwencję wyborczą zakończyła prezentacja kandydatów na wójtów.

   

  Kandydaci do Rady Miejskiej KW PiS

  IMG_1637

  Okręg nr 1: Przemysław Urban, Włodzimierz Henke, Andrzej Mara, Małgorzata Rolczak, Kamila Michoń, Agnieszka Kudzin, Karolina Nowak, Adam Mieszkowski, Sylwester Gaze. Okręg nr 2: Piotr Wołosz, Rafał Szymczyk, Mariola Barańska, Joanna Szymczyk, Małgorzata Markiewicz-Ziętala, Jarosław Malinowski, Marcin Witusik, Justyna Kmiecik-Pasternak. Okręg nr 3: Grzegorz Groblewski, Stanisław Borodowicz, Aleksandra Kolasa, Marcin Błoński-Suk, Małgorzata Księska, Stanisław Dębkowski, Justyna Lange, Dariusz Zawiasa, Aleksandra Olizorowicz, Marek Staniucha.

   

  Kandydaci do Rady Powiatu KW PiS

  IMG_1635

  Okręg nr 1: Mirosław Szafrański, Robert Szczepaniak, Piotr Wojtczyk, Jolanta Nowak-Popławska, Bartosz Matczak, Mirosław Grzanka, Ewa Derek, Zofia Graczyk, Danuta Zaleska-Grącka, Krzysztof Góra, Sylwester Gawron. Okręg nr 2: Bożena Kraska, Barbara Potasiak, Wojciech Augustyniak, Marcin Zawiasa, Renold Kałuża, Grzegorz Dębkowski, Beata Magdziak. Okręg nr 3: Mateusz Barwaśny, Grażyna Frydrychowska-Stępnik, Sylwia Jędraszek, Urszula Janus, Tomasz Namirowski.

  Udostępnij