Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Mój Łask | September 26, 2018

Scroll to top

Top

No Comments

Sekrety, które każdy musi poznać

Sekrety, które każdy musi poznać

Każde miasto skrywa swoje sekrety. Mniejsze lub większe ubarwiają jego historię. Przekazywane z pokolenia na pokolenie teraz doczekały się spisania ich w książce.

„Sekrety Łasku i Pabianic” to najnowsze dzieło łaskowianina Andrzeja Sznajdera (na zdjęciu). Pisarz i dziennikarz, lubujący się w historii regionalnej, zabrał się za odkrywanie sekretów i tajemnic Łasku i pobliskich Pabianic.

Autorski wieczór pisarza odbył się 27 października w Bibliotece Publicznej w Łasku. Autor nakreślił historię powstania książki, zapoznał czytelników z jej tematyką i uchylił rąbka tajemnicy, jakie sekrety znajdziemy w książce. Ciekawych anegdot, nieznanych historii i zabawnych sytuacji jest tutaj sporo.

„Pabianice pochwalą się swoją brązową medalistką Jadwigą Wajsówną, a Łask znanym fryzjerem Henrykiem Wesołym, przyjacielem samego króla fryzjerów Antoine’a. Łaskowianka Grażyna Błęcka-Kolska na chwilę stanie się Kasią z Kogla-Mogla, Marszałek Piłsudski przeżyje swoją łóżkową przygodę, a pabianiczanka Krystyna Mikołajewska uwiedzie faraona. Historie kultowej Luny, hotelu „Pod Złotą Kotwicą”, kamienicy „Pod Siódemką” czy rodu Miarczyńskich zainteresuje nie tylko mieszkańców obu miast. Łask i Pabianice – zakochaj się w ich sekretach szczerze jak Kafka i szaleńczo jak Karpiński” – zachęca autor.

Pierwsze strony poświęcone są Henrykowi Wesołemu, wybitnemu łaskiemu fryzjerowi. Jako pierwszy wprowadził trwałą ondulację już w 1933 roku. To tylko jedna z ciekawostek. Reszty – z wiadomych przyczyn – zdradzać nie będziemy. Autor książki zdradza również tajemnicę związaną z tunelem prowadzącym z łaskiej kolegiaty do Łopatek. Czy faktycznie takowy istnieje?

Inaczej niż Coco Chanel – to historia o Teresie Kopias i jej drodze na szczyt, a ta nie była usłana różami. Jak zaistniała w świecie mody, od czego zaczynała i dlaczego nie została urzędniczką. Tego dowiedziecie się, czytając książkę. W niej znalazła się również popularna „Oaza”, która niegdyś owiana była złą sławą. Po dancingach zostały tylko wspomnienia, ale za to jakie!

Czym byłoby wydanie bez wzmianki o słynnym rodzie Miarczyńskich i przepięknym dworku w Gorczynie, Światopełku Karpińskim, a także łaskich Żydach. W tej książce ujawniane są tajemnice, które skrywane były przez kilkadziesiąt lat! To zupełnie nowe spojrzenie na historię. Rozdział poświęcony jest również znanej łaskiej aktorce Grażynie Błęckiej-Kolskiej.

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek i jest to nie lada gratka dla wielbicieli lokalnej historii. Z przyjemnością objęliśmy nad nią patronat medialny.

Byłam, widziałam, słuchałam. Pan Andrzej Sznajder ma osobliwą przypadłość. Nie tylko świetnie pisze, ale i potrafi o swoich książkach mówić, a nie jest to taka znowu oczywistość. Z ogromną swadą, temperamentem, rzekłby ktoś nawet nieco momentami chaotycznie, przybliżał nam sylwetki ludzi, historie miejsc, wydarzenia, odwołując się do obecnych na sali słuchaczy, przywołując wspomnienia z młodości. Cytował fragmenty, subtelnie, aby za wiele nie zdradzić, w końcu o sekretach publikacja traktuje, wskazywał zdjęcia, a wszystko to tak, że chciało się natychmiast napisaną przez niego książkę mieć i czytać. Tak więc nie pozostaje nic innego, jeśli tajemnic Łasku i Pabianic ciekawi jesteście, jak udać się do księgarni i książkę – recenzuje Mariola Gumpert-Obst, właścicielka księgarni RHEMA.

Księgarnia ma dla czytelników wyjątkową promocję. Do końca grudnia książkę będzie można nabyć w cenie 35 zł. sznajder1sekrety

Wstaw komentarz