• Utalentowane dzieci z Doliny Grabi potrzebują nowych strojów ludowych oraz wyposażenia muzycznego. Można im pomóc, a wystarczy zrobić tak niewiele, oddać na nich głos w internetowym konkursie.

   

  W Marzeninie, miejscowości położonej w gminie Sędziejowice nad urokliwą rzeką Grabią, prężnie działa Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci z doliny Grabi”.  Zespół pełni określoną misję społeczną, aby kultywować piękną tradycję tańców ludowych. To przede wszystkim grupą dynamicznie działających nauczycieli, którzy kochają taniec, swoich małych tancerzy i wyznają zasadę, że nie ma rzeczy niemożliwych.

  Autorami projektu są instruktorzy tańca Jolanta Siwek i Aneta Cyran przy wsparciu muzyka Andrzeja Szymczaka.

  Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci z Doliny Grabi” zaistniał na potrzeby obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego z 1863 roku celebrowanych w 2013 roku w gminie Sędziejowice. Najmłodsi wychowankowie Zespołu Szkół w Marzeninie zostali zaszczyceni możliwością przywitania na uroczystości prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przygotowywano się do tego bardzo starannie przy wsparciu życzliwych sponsorów, którzy ubrali małych artystów. Dzieci zaprezentowały się w tańcach narodowych Polski i Rosji oraz ludowym sieradzkim. Tak to wszystko się zaczęło. Obchody zakończono, ale zainteresowanie tańcem ludowym pozostało w sercach małych artystów. Zryw twórczy dorosłych i entuzjazm małych tancerzy pozwolił na szybki rozwój tego artystycznego przedsięwzięcia. Grupa weszła w program autorski instruktora zespołu przybliżający najmłodszym artystom folklor naszego kraju. Stara się nawiązywać do tradycji poprzez prezentację obrzędów zgodnych z kalendarzem ludowym. Jednym z celów jest przybliżenie dzieciom polskich tańców narodowych, pokazanie uroku poloneza, czaru mazura, zadziorności krakowiaka, uczuciowość kujawiaka czy finezję oberka – tańców tak nierozerwalnie splecionych z naszą historią.

  Aktualnie zespół liczy 50 dzieci w wieku od 3 do 11 lat i ciągle się rozrasta. W poczet tańczących przyjmowane są wszystkie dzieci deklarujące chęć przystąpienia do zespołu.

  Mali artyści poprzez uczestnictwo w zajęciach stają się animatorami kultury. Odkrywają i rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i środowiska, biorą udział w uroczystościach, akademiach, festynach, przeglądach i festiwalach, wypełniają swój wolny. Doskonale radzą sobie z tremą związaną z występami na scenie i przed publicznością. Mają możliwość zobaczenia świata dzięki podróżom koncertowym i festiwalowym oraz uczestniczenia w imprezach, które im towarzyszą.

   

  Potrzebna pomoc, wystarczy tylko kliknąć

   

  Zespół powstał cztery lata temu. Najstarsi tancerze liczyli zaledwie siedem lat, obecnie to jedenastolatkowie. Dzięki rodzicom małych artystów stroje rosły razem z nami. Czas jednak na kolejny krok do przodu.

  Zespół pragnąłby wyposażyć dzieci w profesjonalne stroje sceniczne. Jakże to ważne dla małych tancerzy. Stroje ludowe są nieodłącznym elementem kultury. Ziemia sieradzka wyróżnia się dwoma strojami: letnim i zimowym. Ze względu na potrzeby wzbogacenia własnej garderoby, zespół pragnąłby kupić: strój sieradzki i krakowski, buty ludowe dla dziewcząt i chłopców.  Ponadto doposażenia potrzebuje dziecięca kapela. Niezbędny jest bębenek obręczowy z pobrzękadłami, bęben wielki (baraban) ze stalką bądź talerzem, burczybas. Jak mówią dzieci z Doliny Grabi, resztę wytańczą. A trzeba przyznać, że robią, to dobrze i promują powiat łaski na arenie światowej.

  Żeby pomóc tym uroczym dzieciakom, instruktorom z pasją oraz zaangażowanym rodzicom wystarczy tylko oddać głos na stronie internetowej:

  http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1325,my-tylko-tanczyc-chcemy.html

  Akcję można również wspierać https://pomagamy.im/13298.

   

   

   

  Udostępnij