• Zaprotestowała opozycja, ale wybór wiceprzewodniczącego Majczyka stał się faktem
  Nowym wiceprzewodniczącym Rady Powiatu został Robert Majczyk. Wybór tego radnego wywołał falę oburzenia opozycji.
  Wybory nowego wiceprzewodniczącego odbyły się 14 lipca. Wcześniej tę funkcję pełnił śp. Tomasz Dronka. Podczas sesji radni zgłaszali swoje kandydatury. Wicestarosta Marek Krawczyk zarekomendował Roberta Majczyka.
  – Robert Majczyk od jednej kadencji jest radnym powiatowym, ale ma spore doświadczenie samorządowe. W kadencji 2006-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy Widawa. Był wówczas jednym z najmłodszych przewodniczących w województwie łódzkim. Jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Widawie. Społecznie działa w klubach sportowych i strażach pożarnych. Myślę, że będzie w pełni zasługiwał na miano wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Łaskiego jako doświadczony samorządowiec – mówił Krawczyk.
  Radni opozycji jako swojego kandydata zgłosili Barbarę Potasiak.
  – Ja w imieniu klubu PiS chciałbym zgłosić panią Barbarę Potasiak ze względu na to, że jesteśmy drugim co do wielkości klubem w radzie. Wypadałoby, żeby drugi klub w radzie miał co najmniej jednego wiceprzewodniczącego – mówił radny Piotr Wołosz.
  Następnie odbyło się tajne głosowanie. Radni na kartach zaznaczali swojego kandydata i karty wrzucali do urny. Robert Majczyk otrzymał 10 głosów, a Barbara Potasiak 4.
  Tuż po ogłoszeniu wyników nowy wiceprzewodniczący złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego edukacji, kultury, sportu i promocji powiatu łaskiego. Podziękował również za udzielony kredyt zaufania i zapewnił, że będzie pracował najlepiej jak potrafi.
  Wybór Majczyka nie spodobał się opozycji.
  – Jestem zdziwiony, ponieważ jesteśmy życzliwą opozycją. Chyba nikt na tej sali nie zaprzeczy, że byliśmy przychylni działaniom Teresy Wesołowskiej. Natomiast, to co się przed chwilą stało, to totalny brak miejsca dla opozycji. To łamanie zasad demokracji – mówił Sylwester Gawron. – Opozycja nie ma żadnego przewodniczącego w komisjach, nie mówiąc już o wiceprzewodniczącym. Koalicja zgarnęła wszystko. Można to nazwać pazernością na 200-250 złotych. Jestem zdziwiony, zaskoczony. Za starosty Gabryjączyka była to dla mnie norma, ale teraz w obecnym składzie i układzie byłem przekonany, że jesteśmy demokratycznym samorządem.
  Radna Potasiak podziękowała, że oddano wszystkie głosy ważne i stwierdziła, że zamiast iść do przodu, samorząd się cofa. Głos w dyskusji zabrał również wicestarosta Marek Krawczyk.
  – Od początku tej kadencji obowiązuje nas umowa koalicyjna, która została zerwana. Jak wy się śmiejecie, to ja powiem jedno. My nie robimy tego w nocy, tak jak wy – mówił.
  – Jesteśmy drugim klubem co do ilości radnych, to jest fakt niepodważalny, i my możemy być tutaj nieważni, odczuwamy to na każdym kroku i przyjmujemy to z pokorą. Trudno jednak, żeby uznać nieważnych połowę mieszkańców powiatu łaskiego, którzy oddali głos na nasz komitet – odpowiedziała radna Potasiak.
  Wybór Majczyka na fotel wiceprzewodniczącego stał się jednak faktem i protesty ze strony opozycji na nic się zdały.

  Udostępnij