• Odpowiednia widoczność pieszego na drodze może zapobiegnąć nieszczęśliwemu wypadkowi, a nawet uratować życie.
  W województwie łódzkim każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków z udziałem pieszych. Ich przyczyną często bywa nieodpowiednia widoczność pieszego, którzy poruszając się poboczami dróg w ciemnym ubraniu, nie używają elementów odblaskowych. A tym czasem brak „odblasków” może doprowadzić nas do konsekwencji karnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu .
  Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł.
  Życie jest o wiele cenniejsze niż pieniądze. Mało kto wie, ale pieszy po zmroku i niesprzyjających warunkach atmosferycznych, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, a jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów. Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Te obliczenia pokazują, że często  wypadku może nie udać się uniknąć. Pieszy posiadający elementy odblaskowe jest widziany z  odległości większej niż 150 metrów.
  Dlatego zawsze korzystaj z elementów odblaskowych, które będziesz nosić w widocznym miejscu na ubraniu. Odblaski powinny być umieszczone na ubraniu tak, aby były widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków. Im niżej będą założone, tym szybciej padną na nie światła reflektora pojazdu, dzięki czemu prowadzący będzie miał więcej czasu na reakcję. Dlatego zakładajmy je na dolne części odzieży np. buty, nogawki, mankiety.
  Przy zakupie odzieży patrzmy, czy jest wyposażona w elementy odblaskowe. Odblaski umieszczajmy także na torbach, czy plecakach.

  Udostępnij