• DSCN2672 DSCN2673 DSCN2668 DSCN2655„Uwolnij swoje książki – dziel się z innymi radością czytania” pod takim hasłem 17 czerwca odbyła się XI edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek popularnie nazywana Bookcrossingiem.
    Biblioteka Pedagogiczna w Łasku po raz drugi włączyła się w obchody tego święta.
    W lokalu biblioteki znajduje się wystawa na temat bookcrossingu oraz półka z książkami, które można „uwolnić”. Ponadto biblioteka przygotowała ofertę kolorowych książeczek skierowaną dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 5 w Łasku. Na specjalnie przygotowanej półce znalazły się książki wraz z regulaminem określającym zasady korzystania. Podczas naszej wizyty w przedszkolu dzieci dowiedziały się o idei przeprowadzonej akcji. (Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej).
    Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych, ale także tych starszych użytkowników biblioteki.

    Udostępnij