• tor

    Już 29.06.2014 roku mieszkańcy Gminy Buczek oraz uczestnicy Święta Truskawki, będą mogli przekonać się podczas rozgrywanych tam Mistrzostw Polski, czym tak naprawdę jest Super Enduro – dyscyplina sportów motorowych w której najlepszym zawodnikiem na świecie jest Polak Tadeusz Błażusiak.( właśnie w piątek 06.06.2014 r. w Austin w Texasie zdobył złoty medal X-Games w tej dyscyplinie).
    Super Enduro, to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportów motocyklowych gdyż łącząc w sobie elementy motocrossu, trialu i enduro powoduje, iż zawodnicy muszą posiąść umiejętności tych trzech dyscyplin aby móc pokonać tor Super Enduro. Ten fakt sprawia ogromną widowiskowość i odczuwalność emocji jakie towarzyszą zawodnikom na torze. Podstawową różnicą którą charakteryzuje się super enduro jest to , iż zawody rozgrywane są na zamkniętym torze o długości nie większej niż 400 m, który jest zabudowany sztucznie ustawionymi przeszkodami na którym jednocześnie startuje 16 zawodników. Rodzaj przeszkód i ich rozmieszczenie jest na każdych zawodach inne, co powoduje dla startujących dużą trudność w przygotowaniu się do startu. Jednak są elementy toru, które muszą się pojawić na każdym obiekcie i są to : kamienie, drzewo, woda i piach w różnej konfiguracji. Przeszkody zbudowane z tych elementów są o tak dużej trudności technicznej, iż wymagają od zawodników ogromnej sprawności i wytrzymałości fizycznej.
    Poniżej przykładowy tor jaki jest budowany w halach sportowych. Tor na wolnym powietrzu jest trochę dłuższy i bardziej urozmaicony.

    Udostępnij