• 21 czerwca obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Przy okazji tego wydarzenia już po raz piąty rusza kampania „Stop włamaniom do domów”.

    Przestępstwa przeciwko mieniu, a dokładniej kradzieże z włamaniem, dotykają wielu obywateli Europy. Średnio na terenie Unii Europejskiej co 1,5 minuty dochodzi do jednego włamania. W większości państw członkowskich, w tym również w Polsce, obserwuje się jednak stały spadek liczby włamań, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19. Dowody naukowe pokazują, że ich liczba ulega zmniejszeniu dzięki lepszemu i skuteczniejszemu zapobieganiu przestępczości. Badania wyraźnie pokazują skuteczność atestowanych zamków do okien i drzwi, rolet antywłamaniowych, alarmów połączonych z monitoringiem czy zewnętrznych świateł, które zapalają się, gdy ich czujniki wykrywają ruch. Zanim wybierzemy się na wakacyjny wyjazd, warto odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek.

    • Zastosuj zabezpieczenia techniczne, takie jak alarmy, antywłamaniowe czy antywyważeniowe drzwi i okna. Dom jednorodzinny warto zabezpieczyć poprzez okratowanie okien oraz włazów prowadzących do piwnicy. Pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi, w tym także tarasowych oraz balkonowych. Warto pomyśleć o zamontowaniu zewnętrzny reflektor z czujnikiem ruchu, który może spłoszyć potencjalnego złodzieja.
    • Nie przechowujmy w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Oszczędności lepiej zdeponować w miejscu bezpiecznym. Nie opowiadajmy o swoim majątku w miejscach publicznych. Zanim wyjedziemy na wypoczynek sprawdźmy, czy ubezpieczenie naszego mieszkania jest aktualne.
    • Skorzystajmy z pomocy sąsiedzkiej. Poprośmy zaufanego sąsiada, który spędza wakacje w domu, aby sprawdzał naszą skrzynkę na listy, zabierał wiszące na klamce lub włożone w drzwi reklamy i ogłoszenia. Dobry sąsiad to taki, który nie tylko podleje kwiaty, ale również włączy i wyłączy światło czy radio sygnalizując, że w mieszkaniu ktoś przebywa.
    • Warto wstrzymać się do powrotu z publikowaniem zdjęć z wakacyjnego wyjazdu na portalach społecznościowych, by nie informować potencjalnego złodzieja o naszej nieobecności.

    Udostępnij