• Czy może być coś piękniejszego niż barokowy ogród ozdobiony feerią barw letnich kwiatów, jak ten w Nieborowie podczas Festiwalu Ogrodniczego Województwa Łódzkiego? Może tylko piękne umysły młodych, zdolnych ludzi, stypendystów Marszałka Województwa Łódzkiego, którzy odebrali gratulacje od nowej marszałek Joanny Skrzydlewskiej.

  Jedyny taki ogród, jeden taki festiwal

  Pałac Radziwiłłów w Nieborowie oraz okalające go ogrody to miejsce wprost wymarzone na wydarzenie poświęcone kwiatom, krzewom i drzewom. Podczas Festiwalu Ogrodniczego był więc zielony kiermasz, warsztaty, prelekcje, konkursy, pokazy i wiele okazji do wspaniałej, rodzinnej zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona ogrodnictwu z kwiecistym wykładem botanika dr Artura Zagajewskiego. Eksperci, między innymi z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, dzielili się wiedzą o ziołach rosnących wokół nas. Powodzenie miały warsztaty, podczas których można się było nauczyć układania bukietów z suchych kwiatów, czy tworzenia świec z pszczelego wosku. W strefie kulinarnej goście wydarzenia brali udział w pokazach przyrządzania potraw na bazie owoców i warzyw z dodatkiem jadalnych kwiatów…

  Poznaliśmy też laureatów konkursu „Zielona Architektura Zdrowia”, w którym zgłaszane były projekty ogrodów hortiterapeutycznych, czyli wspierających rekonwalescencję w placówkach służby zdrowia. Zadaniem „zielonych architektów” było zaprojektowanie całorocznych ogrodów przy dwóch dużych szpitalach w Łodzi i Zgierzu. Projekty robiły duże wrażenie.

  Doceniamy młodych i zdolnych

  Są młodzi, utalentowani, a w dodatku wspaniale reprezentują województwo łódzkie w kraju i za granicą. 81 osób, nagrodzonych jednorazowymi stypendiami naukowymi, odebrało z rąk marszałek Joanny Skrzydlewskiej listy gratulacyjne. W gronie nagrodzonych znalazło się 46 uczniów i 35 studentów.

  Stypendyści zostali wsparci kwotą 300 tys. zł. W ten sposób Województwo Łódzkie pomaga w rozwoju najbardziej uzdolnionych mieszkańców, którzy już niebawem zasilą rynek pracy.

  – Nie ma nic piękniejszego niż nagradzanie ludzi, którzy ciężką pracą, zaangażowaniem, determinacją podnoszą swoje kwalifikacje i poszerzają swoją wiedzę – mówiła do uczniów, studentów i ich nauczycieli Joanna Skrzydlewska.

  Lato czeka… na zdjęcia

  Zdolnych i wrażliwych zapraszamy do konkursu fotograficznego na najciekawsze zaprezentowanie fragmentu województwa łódzkiego latem. Zachód słońca nad Jeziorskiem, a może skąpana w porannej rosie łąka nad Pilicą? Co przedstawi lato w Łódzkiem bardziej przekonująco?

  Na zwycięzców konkursu „Województwo Łódzkie – Ogrodem Polski” czekają profesjonalne kursy fotograficzne.

  Nie ma ograniczeń wiekowych, ale każdy uczestnik może przesłać tylko jedno zdjęcie pokazujące różnorodność przyrodniczą i krajobrazową województwa. Udział w konkursie to także zaproszenie jego uczestników do szukania i odwiedzania najciekawszych i najpiękniejszych zakątków regionu.

  Szczegółowe informacje oraz wytyczne znajdują się w załączonym regulaminie. Na prace konkursowe czekamy od 20 czerwca do 31 lipca. Należy je wysyłać na adres ogrody@lodzkie.pl.

  Udostępnij