Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

| June 17, 2021

Scroll to top

Top

ZUS i obcokrajowcy -

ZUS i obcokrajowcy

ZUS odnotował rekordową liczbę obywateli Ukrainy w Łódzkiem.

W naszym województwie mamy ponad 42,4 tys. ubezpieczonych z Ukrainy.

– Tylu obcokrajowców tej narodowości jeszcze w naszym regionie nie mieliśmy. Lockdown i pandemia przyhamowały w ubiegłym roku przyjazd przedstawicieli tej narodowości do Polski, ale obecnie sytuacja wróciła już do normy. Odnotowaliśmy przyrost przyjezdnych w porównaniu z okresem sprzed pandemii – mówi rzecznik regionalny ZUS Monika Kiełczyńska.

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w całym kraju) na koniec marca 2021 roku wyniosła 766 tys., w kwietniu było ich już 780,5 tys. Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Ukrainy – 564 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 54,4 tys., na trzecim – Gruzini (14,3 tys.).

W województwie łódzkim na koniec marca zgłoszono do ubezpieczeń 53,4 tys. obcokrajowców. Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy (42. 437), następnie z Białorusi (2207) i z Gruzji (1198).

– Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące między innymi z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp Świętego Tomasza. Jednak żadna z nich nie podlega ubezpieczeniom w łódzkich placówkach ZUS. Mamy za to na przykład 6 osób z Wybrzeża Kości Słoniowej i 213 z Bangladeszu – zauważa Monika Kiełczyńska.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.