• W dobie pandemii oszuści nie śpią i nie próżnują. Wymyślają coraz to nowsze sposoby, by wyłudzić jak największą sumę pieniędzy. W ostatnim czasie przestępczy proceder odbywa się głównie poprzez wykorzystanie platformy OLX oraz komunikatora Whatsapp. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych.

    Pomimo licznych apeli, wiele osób wciąż daje się oszukać internetowym przestępcom. Ci, wykorzystując nieuwagę oraz pośpiech, wyłudzają od pokrzywdzonych dane, za pomocą których uzyskują dostęp do kont bankowych czy kart płatniczych. Najpopularniejszą ostatnio metodą, stosowaną przez oszustów, jest rzekomy zakup przedmiotów na platformie OLX. Potencjalny zainteresowany nawiązuje ze sprzedającym rozmowę poprzez komunikator WhatsApp. Tam, przez chwilę prowadzi z nim rozmowę, upewniając się czy dana oferta jest aktualna, po czym wyraża zainteresowanie zakupem. Następnie informuje nas, że właśnie dokonał płatności za wystawiony przedmiot. Po chwili „nabywca” przesyła nam link do strony udającej witrynę OLX, która pozwala na finalizację transakcji. Na pulpicie pojawia się okno, w którym należy wpisać numer swojej karty, jej ważność, trzycyfrowy kod CVC oraz saldo. Cyberprzestępca zapewnia, że jest to standardowa procedura, która pozwoli nam uzyskać pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Uzupełnienie tych danych oraz potwierdzenie płatności online, może skutkować utratą środków z naszego konta.

    Przestrzegamy, by podczas internetowych transakcji pamiętać o następujących zasadach:

    • nie klikać w nieznajome linki do stron, zwłaszcza dotyczących płatności,
    • zwracać uwagę, na to czy witryna jest bezpieczna,
    • jeśli korzystamy z narzędzi autoryzacyjnych przesyłanych sms-em z banku, sprawdzajmy czy treść sms-a jest zgodna z rodzajem transakcji, którą chcemy wykonać, (np. chcemy potwierdzić płatność, a w smsie z banku jest dodanie karty do Google Pay – nie autoryzujmy takiej transakcji)
    • przed potwierdzeniem płatności sprawdźmy czy kwota, jaką chcemy przekazać zgadza się z tą, którą chcemy przelać,
    • zwróćmy uwagę na poprawność językową potencjalnego nabywcy (podczas korespondencji cyberprzestępcy posługują się głównie „łamaną” polszczyzną).

    Pamiętajmy, że Internet, jak każde inne miejsce, nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i czujności. W dużej mierze to od nas zależy czy staniemy się ofiarą cyberprzestępcy. W sieci zachowajmy ostrożność i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

    Udostępnij