• Minął miesiąc rozliczeń podatkowych za 2020 rok. Najważniejszą usługą Akcji PIT jest Twój e-PIT. To przygotowane przez urząd skarbowy nasze roczne rozliczenie.

    Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, należy się zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl i wybrać usługę Twój e-PIT. Do usługi można zalogować się na trzy sposoby:

    1. Poprzez swoje dane: PESEL (NIP i datę urodzenia), łączną kwotę przychodu z deklaracji za 2019 rok, jedną kwotę przychodu z informacji od płatników za 2020 rok i potwierdzić kwotą nadpłaty lub do zapłaty podatku z rozliczenia za 2019 rok;

    2. Przez login.gov.pl – to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (w przypadku bankowości elektronicznej logujemy się tak jak do naszego banku),

    3. Za pomocą aplikacji mObywatel.

    Z uwagi na rodzaj dochodów należy wybrać właściwy formularz. PIT-37 dotyczy umów o pracę, zlecenia, o dzieło, rent i emerytur, a PIT-38 dotyczy przychodów kapitałowych. W tych formularzach znajdziemy informacje od pracodawcy/płatnika, dane z ubiegłorocznych zeznań, np. dane organizacji pożytku publicznego (OPP), a w PIT-37 również ulgę na dzieci i numer naszego rachunku bankowego. Należy sprawdzić swoje dane.

    W kolejnym kroku możemy: zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO); zmienić lub wskazać OPP, której chcemy przekazać 1% podatku; zmienić zeznanie.

    W przypadku PIT-37, jeśli nie rozliczamy się indywidualnie, zmienić należy sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Możemy także dodać inne dane, np. odliczenia darowizny, w tym darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19, wydatki na cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy ulgę termo modernizacyjną.

    Możemy również odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w formie innej niż usługa Twój e-PIT. Wówczas proponowane przez urząd zeznanie nie będzie brane pod uwagę. Możemy nie zrobić nic, wówczas 30 kwietnia zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznane za złożone.

    Jeżeli mamy podatek do zapłaty, w usłudze znajdziemy również nasz mikrorachunek podatkowy, czyli rachunek na jaki mamy wpłacić podatek wynikający z rozliczenia. W usłudze dostępny jest również PIT-36 i dotyczy np. umów z najmu czy dzierżawy. Nie zostanie on automatycznie zaakceptowany, musimy to zrobić sami. W PIT-36 nie rozliczymy działalności gospodarczej.

    Udostępnij