• Od prawie dwóch miesięcy trwa realizacja Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. W tym czasie w naszym województwie wykonano blisko 200 tys. szczepień. W 428 punktach szczepieni są nauczyciele, kadra medyczna oraz osoby powyżej 70. roku życia.

    – W tym celu wykorzystywane są preparaty firmy Moderna, AstraZeneca oraz Pfizer. Ich skuteczność oraz bezpieczeństwo zostały potwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Pojawiające się stosunkowo rzadko niepożądane odczyny poszczepienne to naturalna reakcja człowieka na przyjęcie jakiejkolwiek szczepionki – mówi Jolanta Kowalik-Gęsiak, pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. szczepień.

    Jednym z najważniejszych założeń Narodowego Programu Szczepień jest zapewnienie łatwego dostępu do nich, dlatego zorganizowano transporty do punktów szczepień oraz zespoły mobilne, które wykonują szczepienia w miejscu zamieszkania pacjentów.

    – Kolejnymi bardzo ważnymi krokami w zdobywaniu odporności populacyjnej są uzupełniające szczepienia kadry medycznej, które rozpoczną się już 7 marca – dodaje pełnomocniczka.

    15 marca rozpoczną się szczepienia osób przewlekle chorych. 22 marca wystartują szczepienia służb mundurowych i osób od 60. do 65. roku życia.

    Udostępnij