Droga do rodzicielstwa bywa trudna, a dla wielu par problem niepłodności staje się barierą nie do pokonania bez specjalistycznego leczenia. Zaawansowane metody, takie jak in vitro, często są jedynym sposobem, by doczekać się upragnionego potomstwa. Jednak wysokie koszty takich procedur stanowiły przez lata poważną przeszkodę dla wielu para w Polsce. Dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro, finansowanemu z budżetu państwa, wiele osób zyskało dostęp do profesjonalnej pomocy. Tysiące z nich już skorzystało z tego wsparcia, a dla wielu kolejnych program otwiera nowe możliwości. Jednym z ośrodków realizujących program in vitro jest Klinika Bocian w Łodzi, która cieszy się dużym zaufaniem pacjentów.
Na czym polega refundacja in vitro?
Program refundacji in vitro ma na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnych metod wspomaganego rozrodu, niezależnie od sytuacji finansowej czy miejsca zamieszkania pary. Obejmuje szeroki zakres procedur, w tym in vitro z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych, jak i gamet oraz zarodków pochodzących z dawstwa. Pacjenci mają opłacane wizyty lekarskie, niezbędne badania, procedury embriologiczne, transfer zarodków oraz zamrażanie zarodków.
Zakwalifikowane pary mogą skorzystać z maksymalnie 6 procedur wspomaganego rozrodu:
- do 4 cykli z wykorzystaniem własnych gamet lub nasienia dawcy,
- do 2 cykli z użyciem komórek jajowych dawczyń,
- do 6 cykli z użyciem zarodków pochodzących z dawstwa.
Co więcej, program obejmuje również możliwość zabezpieczenia płodności w przypadku pacjentów onkologicznych. Przed lub w trakcie terapii nowotworowej mogą oni zamrozić swoje komórki rozrodcze, co daje nadzieję na rodzicielstwo w przyszłości.
Refundacja dla par korzystających z wcześniejszych programów in vitro
Tym razem miejsce zamieszkania nie odgrywa roli – refundacja dostępna jest dla mieszkańców zarówno dużych miast, jak i małych miejscowości. Dodatkowo, pary, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur, mogą skorzystać z refundowanego kriotransferu, by zwiększyć swoje szanse na rodzicielstwo. Program wspiera także tych, którzy pragną powiększyć swoją rodzinę, starając się o kolejne dziecko.
Kto może przystąpić do programu?
Aby zakwalifikować się do programu refundacji, para musi spełnić określone kryteria. Przede wszystkim potwierdzona diagnoza bezwzględnej niepłodności lub nieskutecznie leczona niepłodność przez minimum 12 miesięcy. Wiek też jest tu istotny. Przyjmowane są kobiety do 42. roku życia (przy własnych komórkach rozrodczych lub dawstwie nasienia) oraz do 45 lat (przy dawstwie komórek jajowych lub zarodków). Mężczyźni do 55. roku życia. Para musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne, a także być w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. W przypadku procedur z wykorzystaniem dawstwa komórek lub zarodków wymagana jest również opinia psychologa, która pomaga w procesie przygotowania do rodzicielstwa niegenetycznego.
Gdzie skorzystać z refundacji in vitro?
Realizatorami programu refundacji in vitro są wybrane ośrodki wspomaganego rozrodu w Polsce, w tym Kliniki Bocian, które realizują rządowy program finansowania in vitro w aż 8 swoich oddziałach w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Od momentu uruchomienia programu refundacji in vitro, czyli od czerwca do grudnia 2024 roku, Klinika Bocian potwierdziła ponad 1800 ciąż w swoich placówkach.
W województwie łódzkim z programu finansowania in vitro można skorzystać w Klinice Bocian w Łodzi zlokalizowanej przy ul. Piotrkowskiej 157a. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się ośrodkiem telefonicznie pod numerem: +48 85 744 77 00.
Szczegółowe informacje o programie refundacji in vitro, procedurach oraz zasadach kwalifikacji można znaleźć na stronie internetowej:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
