• Bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych to wykroczenie. Przekonał się o tym 36-latek z powiatu łaskiego, który zadzwonił na numer alarmowy 112 z prośbą o potrzebę pilnej pomocy. Mężczyzna twierdził, że został pobity. Okazało się, że zdarzenie nie miało miejsca, a zgłaszający wezwał służby, bo nie miał jak wrócić do domu.

    W sobotę, 23 listopada 2024 roku, około godziny 19.30 dyżurny łaskiej komendy został poinformowany, że w Sędziejowicach na ul. Wieluńskiej ma znajdować się mężczyzna, który został pobity, a jego życie i zdrowie może być zagrożone. 

    Funkcjonariusze wraz z powiadomionymi ratownikami medycznymi, pilnie udali się pod wskazany adres, gdzie zastali nietrzeźwego mężczyznę, który już na wstępie zaznaczył, że nic mu nie zagraża, a jedynie chce, aby policjanci lub ratownicy zawieźli go do domu. Za bezzasadne wywołanie alarmu i blokowanie numeru alarmowego mężczyzna odpowie przed sądem. 

    Warto pamiętać!
    Zgodnie z kodeksem wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

    Art.  66.  [Wywołanie fałszywego alarmu]
    §  1.  Kto:
    1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
    2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
    §  2.  Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

    Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

    Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

    młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski 

    Udostępnij