Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Dla wielu to sposób na aktywny odpoczynek i hobby, jednak wybierając się do lasu zawsze powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Warto powiadomić bliskich, gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. Zawsze zabierajmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów.
Zbieranie grzybów to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny odpoczynek na łonie natury. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Służby ratunkowe każdego roku poszukują zaginionych grzybiarzy.
Dlatego wybierając się do lasu należy pamiętać o podstawowych zasadach ważnych dla naszego bezpieczeństwa:
- Staraj się nie wychodzić na grzyby samemu. Jeśli wiesz, że masz problemy z orientacją w terenie lepiej, żebyś wybierał się do lasu z inną osobą. Podczas zbierania grzybów pozostań w kontakcie wzrokowym z towarzyszami.
- Poinformuj bliskich, gdzie się wybierasz i o której godzinie planujesz wrócić.
- Sprawdź na mapie obszar, na którym zamierzasz zbierać grzyby. Zapoznaj się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg.
- Jeśli nie znasz dodrze terenu trzymaj się szlaku, miej w zasięgu wzroku główną ścieżkę. Zwracaj uwagę na punkty orientacyjne oraz charakterystyczne elementy w danym terenie.
- Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, bowiem w chwili zagrożenia bądź zabłądzenia w lesie będziesz mógł kogoś o tym poinformować.
- Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży i obuwiu oraz o elementach odblaskowych.
- Planuj wyjście na grzybobranie w godzinach porannych lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno, nie ryzykuj, że w lesie zastanie cię zmierzch.
- Gdy wiesz, że sam sobie nie poradzisz w trudnej sytuacji pamiętaj, że nie wolno Ci panikować! Staraj się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie;
- Jeśli usłyszysz w legie głosy lub zobaczysz światła – zostań w miejscu i zacznij wołać o pomoc.
- Zadzwoń do rodziny i na telefon alarmowy 112.
Gdy nie masz przy sobie telefonu komórkowego – bez paniki, starając się opanować emocje, przeanalizuj swoją sytuację. Następnie rusz w poszukiwaniu wyjścia z lasu. Szukaj przewodów linii energetycznych, jeśli już je znajdziesz idź wzdłuż kabla. Prędzej czy później dojdziesz do leśniczówki lub jakiegoś domu.
Gdy ta metoda okaże się niemożliwa:
- zawsze idź tylko w jednym kierunku,
- najlepiej idź cały czas prosto. Nie kręć się w koło – w taki sposób nie wydostaniesz się szybko z lasu. Kierunek wyznacz na podstawie położenia słońca lub obserwując, z której strony drzewa znajduje się mech (więcej mchu zawsze rośnie od strony północnej).
Będąc w lesie pamiętaj!
- Zamykaj zawsze drzwi i okna samochodu, nawet gdy opuszczasz go na chwilę;
- Nigdy nie zostawiaj w samochodzie dokumentów, przedmiotów wartościowych i pieniędzy, pozostałe przedmioty, których nie zabierasz ze sobą schowaj do bagażnika, nie pozostawiaj ich na widoku.
młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski