• Wielu z nas pamięta klocki LEGO ze swojego dzieciństwa. Na układaniu i zabawie spędzaliśmy całe dnie, nie zastanawiając się, co właściwie daje nam taka aktywność. Dziś wiadomo już, że LEGO to nie tylko rozrywka, ale również dobre ćwiczenie mózgu i motoryki małej. Nic więc dziwnego, że z zestawów korzystają nie tylko dzieci, ale też dorośli.

    Co daje zabawa klockami LEGO?

    Dzieci, widząc kolejny zestaw LEGO, czują niemałą ekscytację. Jego ułożenie to wyzwanie, ale też świetna zabawa samodzielna, z kolegami czy rodzicami. Z perspektywy malucha chodzi o świetną rozrywkę i zajęcie na czas wolny, jednak zabawa LEGO przynosi o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim pozwala ćwiczyć motorykę małą i sensorykę. Układanie coraz mniejszych w stosunku do wieku elementów wymaga niemałej wprawy. Ponadto LEGO kształtuje wyobraźnię i pobudza kreatywność. Dobrym przykładem jest zestaw LEGO 60373 (łódź strażacka składająca się ze 144 elementów, przeznaczona dla dzieci od 7. roku życia), dzięki któremu można ratować ludzi z powodzi, ściągać kota z drzewa zlokalizowanego nad rzeką czy ćwiczyć dryfowanie na falach. Dzieci, które często bawią się klockami, mają zdecydowanie więcej ciekawych pomysłów na rozwiązanie realnych problemów. Potrafią dostrzec drugie dno, co wymaga pewnej analizy i umiejętności logicznego myślenia.

    Mogę być, kim chcę!

    Nie od dziś wiadomo, że LEGO stawia na indywidualizm i budowanie poczucie własnej wartości. To właśnie dlatego pozwala dzieciom być dokładnie tym, kim chcą. Strażak, policjant, fryzjer, a może treser psów? Proszę bardzo, z LEGO to możliwe! Klocki są dostępne dla wszystkich, nie zamykając nas w schematach na przykład ze względu na płeć czy wiek. Oczywiście, zestawy pogrupowano w kategorie wiekowe, ale wynika to z kwestii bezpieczeństwa. Faktem jest natomiast, że zestawem LEGO 60374 (terenowy pojazd straży pożarnej) mogą bawić się zarówno dzieci w wieku 7, jak i 12 lat. Nauka równości i dostępności jest bardzo istotna nawet dla małych dzieci, ale powinno się ją wprowadzać małymi kroczkami. LEGO to doskonała pomoc dla rodziców, którzy chcą pokazać swoim dzieciom, że utarte stereotypy są tylko i wyłącznie po to, aby je łamać. Jednocześnie zabawa to dobry trening wartości, takich jak pomoc, współczucie, empatia bądź współpraca.

    LEGO odpowiednie dla każdego wieku

    Czy LEGO to klocki tylko dla dzieci? Z całą pewnością nie! Warto wziąć pod uwagę zestawy dla nastolatków i dorosłych, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na rynek. Klocki to nie tylko zabawa, ale również szereg innych umiejętności i korzyści. Sięgnijmy po nie po ciężkim dniu, gdy w pracy wymagają od nas kreatywności lub po prostu, gdy chcemy trochę się wyciszyć. Układanie LEGO może stać się pasją, choć przedstawiciele marki podkreślają, że nie każdy, kto układa klocki, musi od razu stać się ich fanem. Ważne, aby wzbudzały pozytywne emocje, nawet jeśli mowa o zestawach, takich jak LEGO 60419. Policja z więziennej wyspy jest co prawda trudniejsza do złożenia (zawiera aż 980 elementów), ale też daje nieograniczone możliwości zabawy. Wreszcie twórcy LEGO zakładają, że budowanie stanie się pretekstem do spędzania czasu razem z dziećmi lub innymi członkami rodziny. W dzisiejszym zabieganym świecie często nie mamy takiej możliwości na co dzień, a jeśli już dysponujemy chwilą wolnego, nie do końca wiemy, co z nią zrobić. LEGO jest natomiast dobre zarówno na jesienny wieczór, jak i wakacyjny wyjazd czy świąteczne popołudnie. Będzie kreatywnie, przyjemnie i sentymentalnie, a do tego w obszarze tematycznym, jaki lubimy najbardziej.

    Udostępnij