Noworodek i niemowlę wymagają od nas szczególnej opieki. Pierwszy rok życia dziecka jest bowiem trudny zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców. Istnieje wiele powodów tak do radości, jak i do zmartwień. I nie ma w tym niczego dziwnego, bowiem to właśnie na zdrowiu naszego dziecka najbardziej nam zależy. Problemy skórne malca potrafią spędzić nam sen z powiek. Do jednego z nich dochodzi najczęściej i jest to pieluszkowe zapalenie skóry. W jaki sposób sobie z nim radzić? Jakie kosmetyki stosować, by skóra szybko się regenerowała i była odświeżona? Sprawdź w tym wpisie!
Delikatna skóra maluszka – co musisz wiedzieć o pielęgnacji niemowlaka i noworodka?
Wszystkie położne biją na alarm, by w pielęgnacji noworodków stosować jak najmniej kosmetyków, dlaczego? Pamiętajmy o tym, że skóra noworodka zapoznaje się z otoczeniem i poznaje środowisko. Minie trochę czasu zanim się oswoi z aktualną sytuacją. Przez kilka miesięcy będzie zatem reagowała na wszystko, czego nie zna i co w jakiś sposób naruszy jej barierę ochronną. Dlatego należy dbać o czystość ciała dziecka i przyglądać się skórze z największą uwagą.
W pierwszych miesiącach życia dziecka można stosować do pielęgnacji skóry wyłącznie delikatne żele do mycia oraz produkty do natłuszczania. Po te drugie warto jednak sięgać wyłącznie wtedy, gdy zauważymy suchość na skórze lub gdy pupa dziecka stanie się czerwona. Pieluszkowe zapalenie skóry widoczne w postaci czerwonych plam nie prezentuje się dobrze, ale można mu zapobiec jeśli w porę zareagujemy. Gdy na skórze dziecka zauważysz czerwoną plamę przewietrz pupę maluszka i natłuść. Wietrzenie jest najlepszą metodą walki z jakąkolwiek zmianą skórną. Tak dobrze nie działa żaden inny sposób.
Jeśli Twój maluch ma luźniejszą kupę lub wypróżnia się dość często to możesz też podmywać jego pupę nawet kilka razy dziennie. W tym celu zamocz w wodzie wacik i przetrzyj pośladki. Nie stosuj mokrych, nawilżonych chusteczek, których skład, często jest dość wątpliwy.
Problemy skórne u dziecka – to też jest ważne, by maluszek był zdrowy!
Same zaczerwienienia skóry to jednak nie wszystko. Na powierzchni ciała dziecka mogą pojawić się również krostki i wysypka, które nie zawsze są od razu oznaką choroby. Jeśli na ciele pojawią się plamki to najpewniej jest to reakcja alergiczna po określonym produkcie.
Poczekaj poobserwuj, a dopiero później działaj. W innym przypadku niepotrzebnie narazisz siebie i dziecko na stres, który wcale nie musi być konieczny. Pamiętaj, że rozwaga przy jakimkolwiek działaniu jest równie ważna, jak obserwacja.
O czym pamiętać przy zauważalnych problemach skórnych dziecka? Przede wszystkim nie panikuj. Umyj dziecko w delikatnym płynie, zastosuj emolienty i odczekaj. W wielu przypadkach wystarczy spokojnie odczekać, a skóra dziecka powróci do swojego stanu.
Już wiesz, jakich problemów skórnych spodziewać się u dziecka i jak na nie zareagować? Pamiętaj, że ciało noworodka i niemowlaka jest bardzo delikatne. Dlatego pielęgnuj je z rozwagą i szczególną dbałością.