• Policjanci z Łasku pomogli 84-letniej kobiecie, która wyszła z domu i nie potrafiła do niego wrócić. Dzięki szybkiej reakcji osoby zgłaszającej oraz pomocy dzielnicowych seniorka szczęśliwie wróciła do domu.

    W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 lutego 2023 roku, dyżurny łaskiej komendy otrzymał zgłoszenie o starszej kobiecie, która błąka się po jednej z ulic miasta i nie potrafi znaleźć drogi do domu. Na taki widok zareagowała przechodząca tamtędy kobieta, która zadzwoniła na numer alarmowy. Zgłaszająca zwróciła uwagę na nieadekwatny do pory roku ubiór seniorki i jej dziwne zachowanie. Staruszka nie miała bowiem ciepłej kurtki i zimowego obuwia. Do działań wkroczyli dzielnicowi: mł. asp. Patrycja Ligner i mł. asp. Paweł Pater, którzy spokojnie zaczęli rozmawiać z seniorką. Staruszka była zupełnie zdezorientowana, a kontakt z nią był utrudniony. Kobieta poinformowała, że mieszka w Łasku, jednak nie wie, gdzie się obecnie znajduje i jak ma trafić do domu. Próbując uzyskać od seniorki jak najwięcej danych, pytali ją o wiele kwestii, które mogły przybliżyć ich do ustalenia jej tożsamości. Dzięki uzyskanym informacjom i wykorzystaniu dostępnych policyjnych systemów teleinformatycznych, mundurowym udało się ustalić dane personalne seniorki oraz adres jej zamieszkania. Funkcjonariusze zaopiekowali się mieszkanką Łasku i udzielili jej pomocy. Całą i zdrową 84-latkę policjanci odwieźli do domu i przekazali pod opiekę córki. Jak ustalili policjanci, starsza pani oddaliła się z miejsca zamieszkania bez wiedzy domowników. Dzięki odpowiedniej reakcji osoby postronnej i szybkiego działania dzielnicowych cała historia miała szczęśliwy finał. Zdarzenie to pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Wystarczy zainteresować się czyimś losem, tak jak zrobiła to zgłaszająca. 

    Policjanci zwracają się z apelem o zwrócenie uwagi na osoby starsze, nieporadne, chore, które potrzebują opieki. Okres zimowy jest dla nich szczególnie niebezpieczny.  Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o przekazywanie informacji na temat osób, które sprawiają wrażenie zagubionych i mogą potrzebować pomocy. Jeden telefon na numer alarmowy może uratować komuś życie.


    źródło i foto: asp. szt. Katarzyna Staśkowska

    Udostępnij