• Obecnie rynek suplementów diety posiada preparaty niemalże na każdy element organizmu człowieka. Stanowią one wsparcie w przeróżnych sytuacjach, wspierając przeróżne organy, części i układy organizmu. Nic zatem dziwnego, że w przypadku tak ważnych narządów jakim są oczy, także można znaleźć wiele różnego rodzaju preparatów, które pozwalają zadbać o dobry wzrok i kondycję oczu. Jedną z substancji, którą zawierają suplementy na oczy jest właśnie beta-karoten.

  Beta-karoten jest tzw. prowitaminą A, czyli jej prekursorem w organizmie. Jest dostępny w licznych produktach, w tym w warzywach oraz owocach, gdzie warto wyróżnić jedno z najlepszych jego źródeł – marchew. Ma bardzo ciekawe właściwości, które są zdecydowanie szersze, niż jedynie wpływ na kondycję wzroku. To jak wiele ma do zaoferowania beta-karoten najlepiej przedstawiają jego właściwości. Poza tym, już sam fakt, że jest prekursorem jednej z witamin, najlepiej pokazuje jak jest ważnym składnikiem diety.
  Czym tak właściwie jest beta-karoten i jakie są jego naturalne źródła?

  Beta-karoten jest zaliczanym do karotenoidów barwnikiem, który wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Ma on zatem wpływ na zmiatanie wolnych rodników tlenowych z organizmu, a zatem wpływ na opóźnianie procesów starzenia się organizmu, czy też zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Jest to jednak spowodowane także tym, że działa aktywacyjnie na układ odpornościowy oraz hamuje podziały komórkowe. Dzięki temu, jednym z bardziej ogólnych działań beta-karotenu jest działanie przeciwnowotworowe.

  Najbogatszym źródłem beta-karotenu jest bez wątpienia marchew. To właśnie za jej sprawą, najłatwiej jest przyjmować duże ilości beta-karotenu w diecie. Co ciekawe, jego ilość w marchwi jest prawie dwa razy większa, niż w jego drugim najbogatszym źródła – natce pietruszki. Spore ilości można także spotkać w szczawiu, szpinaku, papryce czerwonej, czy też dyni oraz w mniejszych ilościach w wielu innych owocach, warzywach, czy też produktach mięsnych i innych odzwierzęcych. 

  Niemniej jednak, wiele osób może mieć problemy z prawidłowymi ilościami beta-karotenu w swojej diecie, a w konsekwencji także z witaminą A, która już bezpośrednio wpływa także na dobrą kondycję wzroku. W takich sytuacjach i po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, należy wyrównać jego niedobór za sprawą odpowiednich suplementów diety. Wszelkiego rodzaju preparaty działające na oczy i wzrok, można znaleźć m.in. w sklepie SFD. 

  Suplementacja beta-karotenem na dobry wzrok i nie tylko

  Suplementacja beta-karotenem poprawia kondycję wzroku, z uwagi na fakt bycia prekursorem witaminy A w organizmie, która ma ogromny wpływ na oczy. Jej niedobór prowadzi m.in. do tzw. kurzej ślepoty, czyli problemów z prawidłowym widzeniem po zmroku. Jest to spowodowane tym, że witamina A jest jednym ze składników tzw. barwnika wzrokowego, który jest obecny w siatkówce oka i umożliwia widzenie w sytuacjach, gdy oko odbiera mniejsze ilości światła z otoczenia. Witamina A, a zatem pośrednio beta-karoten, działa także protekcyjnie względem oczu, chroniąc m.in. przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

  Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz wpływu beta-karotenu na oczy oraz jego właściwości przeciwnowotworowych, ma także inne zastosowania. Co ciekawe, beta-karoten pomaga także w osiągnięciu upragnionej opalenizny, ponieważ pewne jego ilości są magazynowane w skórze. Nie tylko sprawia, że można cieszyć się przez dłuższy czas opalenizną, ale funkcjonuje także jako naturalny filtr promieniowania UV. Chroni zatem przed oparzeniami słonecznymi, a także powstawaniem plam na skórze oraz różnego rodzaju przebarwień. 

  Jego szerokie właściwości przyczyniają się do tego, że coraz częściej się o nim mówi, a to powoduje, że coraz częściej się mówi o suplementacji tym składnikiem. Warto jednak pamiętać, że warto sięgać tylko po wartościowe preparaty, a te można znaleźć m.in. w sklepie SFD. Jest tam dostępna pełna oferta z zakresu suplementów diety oraz odżywek treningowych i z pewnością każdej osobie uda się znaleźć tam najlepszy preparat dla siebie.

  Udostępnij