• Do 30 grudnia wszyscy płatnicy składek mają czas, aby założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Jeśli tego
  nie zrobią, ZUS z urzędu założy im taki profil.

  Od nowego roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie już ustawowym obowiązkiem dla wszystkich płatników składek, także zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie. Powinność ta dotyczyć będzie także duchownych, rodziców zatrudniających nianie na umowie uaktywniającej czy też osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu.

  Płatnicy składek, którym ZUS założy profil, muszą bezwzględnie przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny. Mogą to zrobić np. składając korektę dokumentu zgłoszeniowego ZFA/ZPA – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

  Przedsiębiorcy mogą upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS np. księgową. W tym celu muszą złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Można przekazać je w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście) lub w formie elektronicznej przez PUE ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza ZUS PEL „Pełnomocnictwo”. Udzielone pełnomocnictwo w każdej chwili można odwołać.

  Nie wystarczy tylko założyć konto na PUE ZUS i o nim zapomnieć. Profil musi być aktywny. To właśnie tą drogą ZUS będzie kontaktował się z płatnikiem, dlatego ważne jest, aby na bieżąco zaglądać na swój profil, by nie przegapić korespondencji – dodaje rzeczniczka.

  Udostępnij